Mennyibe került Portugália kimentése: 50 milliárd euró? 70 milliárd euró? – teszi fel a kérdést Matthew Lynn, a Bloomberg kolumnistája. Véleménye szerint ez attól függ, hogy ki készíti a számítást, de addig senki sem fogja megtudni, amíg a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vagy az Európai Központi Bank (EKB) tisztségviselői nem mondják meg. Ez az ár az, amelyet az euróövezet fizet, a közös valuta miatt – vélekedett.
Az elemzőben felvetődik a kérdés, hogy Portugália megmentésével már nem lesz olyan „tűzfal”, amely megakadályozza a válság továbbterjedését. Azonban úgy tűnik, hogy Portugália nem kívánja elfogadni a mentőcsomagot.
Lynn szerint most úgy tűnik, hogy Portugália kénytelen lesz elfogadni a mentőcsomagot, ahogyan Görögország és Írország is tette. Az elemző emlékeztet, hogy a múlt héten az ország parlamentje elutasította a költségvetési megszorító csomagot, melyet José Sócrates javasolt, azonban a csomag elutasítása után felajánlotta lemondását. A Fitch Ratings és a Standard & Poor’s hitelminősítő ennek következtében rontotta az ország adósságának minősítését, és a kötvényhozamok magasabbra emelkedtek.
Az országnak szüksége van pénzre – szögezi le az elemző. Portugáliának 20 milliárd euró kötvényt kell eladnia ebben az évben, hogy finanszírozza a költségvetési hiányát. Most úgy néz ki, hogy a piacok nem kívánják finanszírozni, így kiléphet az eurózónából, vagy marad az egyetlen életképes alternatíva: az IMF hitel.
A 70 milliárd eurós összeget ki tudják fizetni azok az országok, melyek nem fizetésképtelenek: például Franciaország és Németország. De csak azért mert ezt megengedheti magának, nem biztos, hogy nincs másik út. Az euróövezet nem finanszírozhatja Portugália megmentésének költségét – vélekedett Lynn.
Először is nincs könnyű magyarázat arra, hogy Portugáliának miért van szökése mentőcsomagra. Görögországban egyértelmű volt a helyzet, valójában soha nem tartották be a belépési kritériumokat, Írországban pedig egy hatalmas banki buborék durrant ki, egy mély recesszióba süllyesztve az országot. Mindkét esetben azzal érveltek, hogy bizonyos külső esemény hozta a válságot, és nem a közös valuta hibája volt – írja Lynn.
Azonban Portugália nem csalt, nem szolgáltatott hamis adatokat, vagy nem alakult ki bármilyen buborék – érvel az elemző. Amióta csatlakozott az eurózónához, alacsony volt a növekedés, mely rontotta az adósságpozíciókat. Nehéz megállapítani, hogy a problémát bármi más okozta, mint a közös valuta – és azt, hogy ez mennyire befolyásolja azokat az országokat, amelyek nem tudtak versenyképesek maradni Németországgal.
Az elmúlt három hónapban a piacok figyelmének középpontjában egy kis ország állt, Európa nyugati részén. Miután Portugália kikerült a figyelem középpontjából – a mentőcsomag után – a piac figyelmének középpontjába Olaszország és Spanyolország kerül. És alapos vizsgálatot végeznek az eurózóna bankrendszerében. Portugália egyfajta pajzs, mely nélkül az euró problémái sokkal inkább meg fognak mutatkozni – vélekedett az elemző.
Úgy néz ki, hogy Portugália nem hajlandó a szabályok szerint játszani. Az eladósodott, periférikus országok elfogadtak egy erős megszorítási programot. Görögország még mindig recesszióban van, és a kötvényhozamok továbbra is magas szinten állnak. Írország tovább süllyed a válságba. Így nem meglepő, hogy Portugália elnézve a gyógyír eredményeit csodálkozik azon, hogy neki is erre lenne szüksége – érvelt Lynn.
Az elemző nem látja azt, hogy lenne egy másik terv, ha Portugália nem egyezik be a kiigazítási programba. Az euróövezet ki tudja fizetni a 70 milliárd eurót az országnak, de a végleges költség ennél sokkal magasabb lesz.
A múlt héten azt írtuk, hogy a mentőcsomaggal jobban járhat Portugália, mint a piaci finanszírozással. A hét végén Ewald Nowotny, az EKB kormányzótanácsának tagja is hasonlóan vélekedett: „tisztán közgazdasági szempontból nézve, valószínűleg ezt lehetne javasolni”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.