Jelenleg 78 állomáshelyen dolgozik magyar külgazdasági szakdiplomata, a jövőben vélhetően ezek száma bővül. Ugyanis lesznek új állomáshelyek – tudtuk meg a Nemzetgazdasági Minisztériumban. Nyitni kívánnak Abu-Dzabiban, Csungkingben, Rijádban, Sao Paulóban és Pretoriában.
Ugyanakkor bezárni nem akarnak állomáshelyeket, bár racionalizálásra készülnek. Ezt részben a világgazdasági változások, a hangsúlyeltolódások indokolják. De a takarékossági kényszer is, ugyanis a költségvetési források apadtak, és elkerülhetetlen a hálózat létszámcsökkentése. Ezt igyekeznek bezárások nélkül, esetleges átcsoportosításokkal megoldani – jelezték lapunknak.
Más változások is lesznek – mégpedig személyiek, s szép számmal. Ugyanis a meglévő 78 külgazdasági szakdiplomatai poszt 58 százalékán személyi változás történik. 45 posztra már ki is írták a pályázatokat, az első forduló lezajlott, a másodikra e hó végéig várják a jelentkezőket – tudatta lapunkkal a szaktárca. Köztük van a tervezett öt új közül három helyszín (Abu-Dzabi, Csungking és Rijád). Kérdésünkre, hogy miért ilyen kampányszerűen hajtják végre a váltásokat, azt a választ kaptuk, hogy szó sincs kampányszerű váltásról, mivel a – nem új állomáshelyként – meghirdetett pozíciók több mint 90 százalékát 3-4-5 vagy annál több éves külszolgálat letöltését követően hirdették meg. A posztjukról hazahívott szakembereknek a tárca nem ajánl automatikusan munkát, azaz saját maguknak kell állást keresniük.
Megjegyzendő azonban, hogy a rendszerváltás óta, az eddigi kormányváltások után sem volt ilyen ütemű váltás e posztokon. Emellett úgy tűnik, hogy bizonyos állomáshelyeken egyszerre váltanának – például Párizsban egy időben írtak ki két külgazdasági szakdiplomatai pályázatot. A váltásra néhány állomáshelyen már most áprilistól lehet számítani, ugyanakkor a legtöbb helyen augusztus 1. ez a dátum (amit racionális hagyományok indokolnak: a szeptemberi iskolakezdés). Van emellett néhány júniusi, júliusi, illetve szeptemberi váltás is. Azaz fél éven belül a magyar külgazdasági – országos és vállalati szintű – érdekeket, a gazdaságdiplomáciai, kereskedelemfejlesztési és befektetésösztönzői feladatokat, továbbá a magyar gazdasági országimázs alakítását ellátó kiküldött szakemberek több mint a felét lecserélik. Ez még akkor sem úszható meg zökkenők nélkül, ha profi szakembereket s olyanokat választanak, akik már végeztek ilyen külszolgálati munkát a múltban. A jelentkezők többsége egyébként külsős volt eddig. Ami egybevág az eddigi gyakorlattal, amikor is – ahogy kérdésünkre elmondták – korábban a pályázati folyamat nyertesei között ITD-s, NGM-es és „külsős”, a vállalkozói szektorból érkező szakemberek egyaránt voltak.
Miután még folyamatban lévő pályázatokról van szó, végleges mérleg nem készülhetett. Anynyit tudni, hogy a 2010 decemberében közzétett külgazdasági szakdiplomata-pályázati kiírásokra mintegy 360-an jelentkeztek, ebből az érvényes pályázatok száma (amelyek formailag és tartalmilag is megfeleltek a kiírásban foglaltaknak) 118 volt. Összesen akkor 31 posztot hirdettek meg, s közülük 22 zárult eredményesen – legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a jelenleg zajló második körben az akkor meghirdetettek közül nyolc ismét szerepel a listán.
A pályázatok elbírálása három lépcsőben történik. Az érvényes pályázatot benyújtók írásbeli teszten, majd a legjobb eredményt (de az elérhető pontszám minimum 60 százalékát) elérők prezentációs felmérésen vesznek részt. E felmérések alapján a legmagasabb összpontszámot elérőkkel a tárca vezetői személyes megbeszélés folytatnak – mondták el a minisztériumban. Több, a pályáztatási folyamaton túljutott jelentkezővel folytatott beszélgetésből kiderült: magán az írásbeli vizsgán három tesztet kellett kitölteni, amelyek egyrészt a pályázó gazdaságpolitikai műveltségét, másrészt a magyar gazdaságpolitikát, harmadrészt a vonatkozó állomáshely fogadó országa és Magyarország közötti gazdasági, kereskedelmi, tőkekapcsolatokat érintik.
A minisztériumban kérdésünkre azt is közölték, hogy az írásbeli vizsgáztatást a Nemzetgazdasági Minisztérium támogatása mellett a Nemzeti Közigazgatási Intézet végzi, a prezentációs felmérésen és a személyes megbeszélésen a Nemzeti Külgazdasági Hivatal, a Külügyminisztérium, és a Nemzetgazdasági Minisztérium külgazdasági helyettes államtitkársága, illetve a személyügyi főosztály képviselőiből álló bírálóbizottság választja ki a legeredményesebb pályázókat.
Athén, Görögország
Bécs, Ausztria
Barcelona, Spanyolország
Bukarest, Románia
Essen, Németország
Isztambul, Törökország
Lisszabon, Portugália
Los Angeles, Amerikai Egyesült Államok
Milánó, Olaszország
Minszk, Fehéroroszország
Pozsony, Szlovákia
Tallinn, Észtország
Teherán, Irán
Zágráb, Horvátország
Athén, Görögország
Bécs, Ausztria
Barcelona, Spanyolország
Bukarest, Románia
Essen, Németország
Isztambul, Törökország
Lisszabon, Portugália
Los Angeles, Amerikai Egyesült Államok
Milánó, Olaszország
Minszk, Fehéroroszország
Pozsony, Szlovákia
Tallinn, Észtország
Teherán, Irán
Zágráb, Horvátország Főbb feladatok (a külgazdasági szakdiplomatáké)
Kereskedelemfejlesztés
Befektetésösztönzés
Kapcsolattartás a fogadó ország üzleti életének meghatározó személyiségeivel, szakmai szövetségekkel, intézményekkel, az üzleti élet képviselőivel a kedvező Magyarország-kép kialakítása érdekében;
Az EU közös kereskedelempolitikájában a magyar külkereskedelmi érdekek érvényesítéséhez szükséges háttér információk biztosítása
Elemzések készítése
A fogadó országban megrendezendő magyar kereskedelemfejlesztési és befektetésösztönzési szakmai programok szervezése -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.