Egy év alatt 4,5 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak márciusra, és egy hónap alatt 1,1 százalékos drágulást márt a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az év első három hónapjában 4,2 százalékos áremelkedésről adott számot a hivatal az előző év azonos időszakához képest.
Egy hónap alatt a cukor 30, a liszt 10, a péksütemények 4,5 és a kenyér ára 3,6 százalékkal emelkedett. A háztartási energia 1,5, az elektromos áram 4 százalékkal drágult. Az üzemanyagok ára pedig 3,4 százalékkal kúszott feljebb.
Az inflációt az élelmiszer- és nyersanyagárak emelkedése vezette, azonban ezek kiszűrésével is igen magasra: 2,5 százalékra emelkedett a maginfláció. Februárban mindössze 1,9 százalékos maginflációt mértek.
A Bloomberg elemzői konszenzusa 4,2 százalékos inflációt vetített előre éves alapon, azonban a 0,3 százalékpontos eltérés jelentősnek mondható.
Nem jelentene nagy problémát, hogy az elemzők által várt inflációtól eltér a KSH által közölt adat, azonban nem szabad elkerülni azt a tényt, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss Inflációs Jelentésének alappályáját sem találta el az áremelkedés.
Az MNB elemzői 4 százalékos inflációra számítottak az idei év első negyedévére, a KSH gyorstájékoztatója rámutat, hogy a legyezőábra felső sávját súrolja az infláció.
Az MNB elnöke, Simor András a márciusi kamatdöntés után kiemelte, hogy az irányadó ráta 6 százalékon tartása huzamosabb ideig indokolt. Az Inflációs Jelentés is erről tanúskodik: további monetáris szigorítás nélkül elérhető az inflációs cél a két éves időtáv végére az elemzők szerint.
A jegybank rövidített jegyzőkönyvéből kiderül, hogy egy tanácstag kiemelte: „a jelenleginél szigorúbb monetáris kondíciókra lehet szükség, amennyiben erőteljesebb lesz a költségsokkok begyűrűzése a fogyasztói árakba”.
Ennek tudatában nem lenne meglepetés, ha a Monetáris Tanács április 18-án tartandó kamat-meghatározó ülésén a kamat tartása mellett a kamat emelésére is érkezne javaslat. Mindenesetre, az inflációs adat közlése csökkentette a teret a jegybanki alapkamat leszállítására.
A Magyar Nemzeti Bank szerdán megjelenő háttéranyagában kiemeli: „az Inflációs Jelentés legyezőábrája az éves inflációt szezonálisan igazított adatokból számítva mutatja. Ugyanakkor a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által hivatalosan publikált éves fogyasztóiár-index szezonális hatásokat is tartalmazhat”.
Elemzői véleményt itt olvashat: Álom maradhat az alacsonyabb alapkamat
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.