Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország és Japán volt tavaly a legbőkezűbb donor, legalábbis a segély volumenét illetően – derül ki az éves gyorsjelentésből. A bruttó nemzeti jövedelemhez (GNI) viszonyítva azonban nem ezek az országok az élenjárók. Olyannyira nem, hogy egyikük sem teljesíti az ENSZ által javasolt 0,7 százalékos GNI-arányt. Ezzel szemben Dánia, Luxemburg, Hollandia, Norvégia és Svédország évek óta a GNI 0,7 százalékát meghaladó összegű segélyt juttat el a rászoruló országokba. Magyarország alaposan elmarad ettől a szinttől: a GNI 0,09 százalékát költöttük csupán tavaly erre a célra.
Az OECD friss felmérése azt mutatja, hogy a tagállamok java az elkövetkező három évben tervezi erősíteni segélyezési aktivitását. A felmérés szerint évi 2 százalékos átlagos növekedésre lehet számítani. Ez nem túl biztató, hiszen az elmúlt három évben az éves növekedési ütem 8 százalékos volt. Afrikában az elmúlt három évben átlagosan 13 százalékkal nőtt a kapott segély összege, ám a felmérés szerint a következő három esztendőben csak évi 1 százaléknyi bővülésre számíthat. A népesség gyarapodásának az üteme ennél dinamikusabban nő, vagyis kevesebb fog jutni a rászorulóknak. Ám a segélyezésen túl más eszközök is rendelkezésre állnak a leginkább rászorulók támogatására – hívta fel a figyelmet Brian Atwwod, a speciális segélyezési bizottság elnöke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.