BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Segélyezésben hátul kullogunk

Rekordösszegű – 129 milliárd dollárnyi – fejlesztési segélyt kaptak tavaly a rászoruló országok az OECD bizottságának (DAC) tagállamaitól. Összességében 6,5 százalékkal nőtt a segélyek összege. Magyarország (amely nem tagja a bizottságnak) egyike azon államoknak, amelynek tavaly kevesebb ilyen hivatalos segélyt adtak, mint egy évvel korábban.

Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország és Japán volt tavaly a legbőkezűbb donor, legalábbis a segély volumenét illetően – derül ki az éves gyorsjelentésből. A bruttó nemzeti jövedelemhez (GNI) viszonyítva azonban nem ezek az országok az élenjárók. Olyannyira nem, hogy egyikük sem teljesíti az ENSZ által javasolt 0,7 százalékos GNI-arányt. Ezzel szemben Dánia, Luxemburg, Hollandia, Norvégia és Svédország évek óta a GNI 0,7 százalékát meghaladó összegű segélyt juttat el a rászoruló országokba. Magyarország alaposan elmarad ettől a szinttől: a GNI 0,09 százalékát költöttük csupán tavaly erre a célra.

Az OECD friss felmérése azt mutatja, hogy a tagállamok java az elkövetkező három évben tervezi erősíteni segélyezési aktivitását. A felmérés szerint évi 2 százalékos átlagos növekedésre lehet számítani. Ez nem túl biztató, hiszen az elmúlt három évben az éves növekedési ütem 8 százalékos volt. Afrikában az elmúlt három évben átlagosan 13 százalékkal nőtt a kapott segély összege, ám a felmérés szerint a következő három esztendőben csak évi 1 százaléknyi bővülésre számíthat. A népesség gyarapodásának az üteme ennél dinamikusabban nő, vagyis kevesebb fog jutni a rászorulóknak. Ám a segélyezésen túl más eszközök is rendelkezésre állnak a leginkább rászorulók támogatására – hívta fel a figyelmet Brian Atwwod, a speciális segélyezési bizottság elnöke.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.