A kötvénybesoroláshoz fűzött elemzésében a Fitch Ratings azt írta, hogy a kormány által márciusban meghirdetett szerkezeti reformprogram fontos lépés a középtávú, strukturális jellegű költségvetési hiány kezelése felé. A napokban az Európai Uniótól ezzel némiképp ellentétes vélemény érkezett, mivel Brüsszel aggodalmának adott hangot a 2012-es államháztartási hiánynyal kapcsolatban. A hónap elején kiküldött konvergenciaprogramról ugyanakkor a befektetők pozitívan nyilatkoztak, és a márciusi Széll Kálmán-tervvel együtt javította az ország külső megítélését – hangzott el a hetekben több fórumon is. Jelenleg azonban elsősorban Görögországra fókuszálnak a befektetők és a hitelminősítők, régiónkra kevesebb figyelem jut. Ez azonban inkább pozitívum, legalábbis az elmúlt évek tapasztalatai szerint.
A hitelminősítők általában gyorsan reagálnak a negatív hírekre, ám legalább fél vagy egy évig kivárnak a javuló tendenciák láttán a felminősítéssel. Észszerű és jogos lenne Magyarországgal kapcsolatban egy felülvizsgálat – mondta lapunknak Forián Szabó Gergely, a Pioneer Investments befektetési igazgatója. A szakértő a tegnapi közleményben is felfedezett egy pozitív kicsengésű mondatot, ami alapján közeledhet egy felminősítés. A piaci várakozások ugyan az általános hangulatromlás következtében megtorpantak, de az előző hónapokban lényeges javulás volt – emelte ki a szakértő. Ezt a magyar államadósságra vonatkozó visszafizetési garancia csökkenésével, a külföldi szereplők jelentős állampapír-vásárlásaival, illetve a forintárfolyam stabilitásával támasztotta alá.
Az a kockázat eltűnt Forián Szabó Gergely szerint, hogy a „bóvli kategóriába” sorolódik Magyarország. A piaci hozamelvárásokban most már az van beárazva, hogy a következő lépés a besorolás javítása lesz – vélekedett. Ehhez akkor kerülhetünk majd közelebb, amikor a Széll Kálmán-terv részletei is ismertté válnak, illetve az is nagyot lendíthet az ügyön, ha a második fél év elején látható lesz a bruttó államadósság drasztikus csökkenése, amelyet a magán-nyugdíjpénztári vagyon visszatérése okoz.
Bőkezű skót dicséret
„Ambiciózus és radikális” a magyar államháztartási reformprogram, ám ha sikeresen végrehajtják, képes lehet a gazdasági kilátások átalakítására – áll londoni elemzők tegnapi helyzetértékelésében. A Royal Bank of Scotland (RBS) múlt héten Budapesten járt elemzői úgy vélik: a magyar kabinet azon kevés kormány egyike a térségben, amely a Lehman Brothers nagybank összeomlását követő időszak új növekedési erőinek felismerésére összpontosít, ezért hazánkat „elismerés illeti”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.