A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa tegnap változatlanul, 6 százalékon hagyta a jegybanki alapkamatot. A Tanács előtt a kamatdöntésen egyetlen javaslat állt, és egységes döntés született annak tartásáról – mondta Simor András, az MNB elnöke a döntést követő sajtótájékoztatón.
Az MNB újfajta inflációs jelentés elkészítésére állt át ebben az évben, melynek lényege, hogy a jegybank nem statikus kamatpálya mellett mutatja be az inflációs folyamatokat a két éves időhorizonton az inflációs cél eléréséhez.
Az új Inflációs Jelentést kiadását követő két kamatdöntés hátterét ismertető közleményben szerepelt az a mondat, hogy: „az inflációs cél 2012-ben történő eléréséhez huzamosabb ideig szükség lehet a jelenlegi kamatszint fenntartására”.
A májusi döntést követően kikerült az a mondat a közleményből, amely eddig indikációt adott a piacnak a kamatpályát illetően.
Az viszont benne maradt, hogy „a gazdaságot érő költségsokkok miatt rövid távon az infláció számottevően meghaladhatja az inflációs célt, jövő év végére azonban további monetáris szigorítás nélkül is 3 százalék közelébe süllyedhet”.
Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető közgazdásza a Világgazdaság Online-nak elmondta: „egyesek szerint ez abba az irányba mutat, hogy az MNB következő döntése a kamat csökkentése lehet”.
Én azt gondolom, hogy azért vették ki az alapkamat huzamosabb ideig 6 százalékon való tartásáról szóló mondatot, mert a bizonytalanság növekedett az MNB szerint – emelte ki az elemző. A magasabb, és az alacsonyabb inflációs forgatókönyv is megerősödött, míg az alappálya valószínűsége csökkenhetett – mondta Kondrát Zsolt.
Mint ismert, az infláció 4,7 százalékra emelkedett áprilisban, és 2,7 százalékra kúszott fel a maginfláció a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján. „Ez meglepetés lehetett a jegybanknak, de azért, mert rövid távon magasabb az infláció, az nem jelenti azt, hogy hosszabb távon is rosszabb lesz a vártnál. A magasabb bázis miatt jövőre jobbak lehetnek a számok” – tette hozzá.
„Az élelmiszerek ára sokat emelkedett, a piacon februárban álltak a legmagasabb szinten a jegyzések. Fordulat állhat be, és ugyan nem meredeken, de eshetnek a nyersanyagok árai” – magyarázta Kondrát Zsolt a múlt héten az inflációs adatot értékelve. Az elmúlt évtizedek tapasztalatai alapján ársokkok esetén március környékén volt a tetőzés, majd innen elindultak lefelé az árak. Az új termés is lefelé hozhatja az árakat – tette hozzá.
Az MKB Bank elemzője rámutatott: a legutóbbi két évtized élelmiszerár-robbanásai során március környékén értek csúcsra az árak (így volt ez 1996-ban, 2004-ben és 2008-ban is). A tavaly beindult meredek áremelkedés idén februárban megtört, azóta folyamatosan csökkennek az árak. Azonban a csökkenés még nem olyan meredek, így az is megeshet, hogy az árcsökkenés visszafordul.
Kondrát Zsolt kiemelte: korábban is úgy gondoltam, hogy az MNB következő lépése a kamat csökkentése lehet, és továbbra is úgy látom, hogy az alapkamat év végére 5,5 százalékra csökkenhet. Az MNB közleménye azzal zárul, hogy „az inflációval kapcsolatos kockázatok továbbra is kétirányúak”.
A Reuters által megkérdezett közgazdászok – amely felmérés a kamatdöntés előtt készül – megosztottak a kamatpályát illetően: többen a kamat csökkentését, mások a kamat emelését vetítették előre 2011 végére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.