Meghatározó például a jelentős külső eladósodottságunk, amely egyes számítások szerint már a GDP 130 százalékát is elérhette. Még mindig jobban figyelnek azonban a befektetők az államadósság-mutatóra, amely az európai mezőnyben nem számít már kiugrónak, ráadásul a ma-gánnyugdíjpénzek bevonása jelentős csökkenést hoz, 75 százalék alá mehet az év végére.
A magyar folyamatokban kevésbé elmélyült befektetők ezt és a nagy idei többletet vonzónak tartják – mondta el egy sajtótájékoztatón Vértes András GKI-elnök. A közgazdász szerint a mai viszonyok között jó lehetőség olyan hozamot elérni, mint a magyar papírokon. Az azonban nem véletlen, hogy elsősorban a rövidebb lejáratú államkötvények a keresettebbek – tette hozzá.
A legutóbbi monetáris tanácsi ülésen is szóba került ez a téma, és a tanácstagok egyetértettek abban, hogy Magyarország kockázati megítélése jelentősen és tartósan javult az elmúlt hónapokban. Ami a kilátásokat illeti, több tanácstag úgy látta, az adósságválság súlyosbodása nem zárható ki, ami a forinteszközök kockázati megítélését is negatívan befolyásolhatja.
A régióból a magyar kockázati felár reagált a legérzékenyebben az eurózóna fejleményeire. Némi mozgás még Lengyelország esetében is megfigyelhető, Csehország viszont szinte rezdülés nélkül vészelte át a negatív híreket. Szlovákia is igen stabil, ami a finanszírozási költségeket illeti, ez azért is fontos, mert friss eurózónatagként nem voltak biztosak az elemzők abban, hogy ilyen simán megússzák a közös fizetőeszközt érintő problémákat. A szintén IMF-csomagot cipelő Románia visszafogottabb kilengéseit magyarázhatja az ország lényegesen alacsonyabb adósságszintje.
A Magyarországgal szembeni bizalom valódi próbája 2012 második felétől lesz, amikor jelentősebb finanszírozási igény mutatkozik a kormányzat részéről. Megkezdődik az IMF–EU-hitel-csomag törlesztése, és a magánnyugdíjvagyon után már nem lehet számítani jelentősebb egyszeri bevételi forrásokra. Habár az államhoz került csomagban található részvények eladása valószínűleg ekkor még tart, ugyanis nem lehet a piacon azonnal az összes vagyonelemet értékesíteni. Ha a strukturális reformok addig a bejelentésekkel összhangban megkezdődnek, van rá esély, hogy ismét Csehországhoz és Lengyelországhoz viszonyítsák a magyar értékpapírokat, ne pedig Törökországhoz és más, hagyományosan kockázatosabb gazdaságokhoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.