„A Széll Kálmán-terv meghirdetése és néhány ehhez kapcsolódó intézkedés 180 fokos fordulatot hozott a kormány gazdaságpolitikájában. Tavaly októberben és idén januárban világosan megfogalmaztuk a kritikáinkat, a 2011-es költségvetés elfogadása előtt nem ugyanúgy gondolkoztunk számos gazdaságpolitikai lépésről” – mondta Irina Ivascsenko a Hírszerzőnek.
„Az azóta beköszöntött változásokat csak üdvözölni tudjuk. Ahogy azt a legújabb jelentésünkben hangsúlyoztuk, a Széll Kálmán-terv és a konvergenciaprogram iránya és célkitűzései általában nagyon üdvözlendőek, és a legtöbbjük konzisztens a gazdaságpolitikai ajánlásainkkal, amelyeket tavaly, vagy éppen a korábbi időszakokban fogalmaztunk meg. Most már végre szó van strukturális változásokról is. De persze várjuk meg a megvalósítást” – nyilatkozta az IMF magyarországi vezetője.
Mi a konzervatív csoportba tartozunk: idénre 2,6, jövőre 2,5 százalékos GDP-bővüléssel számolunk, főleg azért, mert a fiskális kiigazítás visszaveti a belföldi keresletet 2012-ben, mielőtt még támogatná a növekedés 3 százalékra történő gyorsulását – értékelte a kormány dinamikus, illetve konzervatív növekedési prognózisát Ivascsenko.
„A javaslatokat előre nem szeretném kommentálni, hiszen egyelőre csak javaslatok, majd meglátjuk, ha már a parlament előtt lesz, végső formájában. De általában azért egyértelmű, hogy a munkaerőpiacnak is a rugalmas bérpolitika tesz jót hosszú távon. Magyarországon a gazdaság helyzete még gyenge, a növekedés szintén, a bérdinamika mérsékelt, a gazdasági szereplőknek arra van szükségük, hogy alkalmazkodni tudjanak a helyzethez - ha bérnyomást tapasztalnak, akkor lehet, hogy leépítésekkel reagálnak majd” – értékelte a kötelező béremelést az IMF delegáltja.
A legfontosabb most minden vállalkozás számára, hogy bővülni tudjon, ehhez pedig a költségei csökkentésére (akár a bérköltségek csökkentésére is) van szükség. Főleg a kis- és közepes vállalkozások esetében, amelyek nem rendelkeznek olyan "felesleggel", amelyet le lehet csökkenteni, és emiatt ők alkotják a leginkább ár- és költségérzékeny szegmenst – mondta Ivascsenko.
Az egykulcsos, 16 százalékos jövedelemadóval (amely 500 milliárdos kiesést jelentett a költségvetésnek) kapcsolatban azt mondta: „Kifejeztük aggodalmunkat tavaly ősszel, hogy az adóváltozások strukturális bevételkiesést fognak okozni, amit kompenzálni kell. Észleltünk olyan kockázatot is, hogy az adóreform esetleg kisebb mértékben élénkíti a fogyasztást, mint azt a kormány várja. Mindegy, ez már megtörtént, az adóreformot végrehajtották, a magasabb jövedelmek adóterhelése csökkent, várjuk meg, hogy hoz-e komolyabb foglalkozásbővülést. Ez a legfontosabb, most előre kell nézni, arra figyelni, miből lehet növekedést produkálni”.
A Széll Kálmán-terv kockázatos aggodalmak közül egyet emelt ki, az intézkedések fenntarthatóságát, mivel éppen a legsérülékenyebb rétegeket érintik”. Miközben teljes mértékben támogatjuk az aktivitási ráta növelésére vonatkozó célt, néhány intézkedés, mint például a jóléti kiadások csökkentése vagy az adóreform, a legalacsonyabb jövedelmű csoportokat érinti majd. Ez társadalmi feszültségeket kelthet, ami a program megvalósítását is nehezítheti, hiszen ha szociális feszültségek vannak, lehet, hogy a tervezett intézkedéseket is módosítani kell – húzta alá.
„A fő javaslatunk, hogy a jóléti kiadásokat az általános csökkentés helyett célzottabbá kell tenni, például a jövedelem alapján, annak érdekében, hogy a valóban rászorultakat támogassák. Azáltal, hogy elveszünk támogatásokat a magasabb jövedelműektől, akiknek valóban nincs szükségük rá, felszabadulhatnak források egyéb célokra, mint például a rászorultak támogatása, az aktív munkapiaci programok vagy adósságcsökkentés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.