Óriási pozitív meglepetést okozott a júliusi inflációs adat. A Bloomberg által megkérdezett közgazdászok 3,4 százalékos inflációt vártak júliusra, ezzel szemben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 3,1 százalékos inflációról számolt be. Egyik elemző sem prognosztizált ilyen alacsony áremelkedési ütemet éves alapon. A fogyasztói árak az év hetedig hónapjában 0,3 százalékkal csökkentek egy hónap alatt.
Egyrészt, a kedvező inflációs szint önmagában elegendő lehet ahhoz, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa csökkentse a 6 százalékos jegybanki kamatszintet. A pénzromlás hónapok óta múlja alul az elemzői várakozásokat, és egyre közelít a jegybank 3 százalékos inflációs céljához. Innen nézve, a gazdaság fellendülését segíthetné a kamatszint csökkentése, ugyanis a belső kereslet továbbra is nyomott.
Figyelemre méltó azonban, hogy a maginfláció (élelmiszer- és nyersanyagárak kiszűrésével mért infláció) 3,2 százalékot mutat éves alapon; vagyis az árak emelkedésének átgyűrűzése figyelhető meg annak ellenére is, hogy nem látszik béroldali nyomás.
Másrészt, a jegybanki kamat tartását indokolja, hogy ebben a hónapban felerősödtek az eurózóna adósságválságával kapcsolatos aggodalmak. Ez nyomást gyakorolhat a pénzügyi stabilitásra (és a növekedésre nézve is) azon keresztül, hogy a svájci frank szárnyalása negatívan hat a devizahitelesek törlesztési képességére.
A tegnap nyilvánosságra hozott júliusi kamatdöntés hátterét ismertető rövidített jegyzőkönyvben az olvasható, hogy a frank erősödése „végső soron hozzájárulhat a fogyasztás további mérséklődéséhez és ezen keresztül a dezinflációs folyamat felgyorsulásához, így önmagában előbbre hozhatja az első kamatcsökkentés időpontját”.
Ugyanakkor több tanácstag szerint „az európai adósságválság esetleges további súlyosbodása nemlineáris folyamatokat indíthat el, amelyek tovább növelhetik a Magyarországgal szemben elvárt kockázati felárat, és gyengíthetik a forintárfolyamot. Ezen hatások az előző csatornával ellentétben szükségessé tehetik a kamatszint emelését”.
Ugyan az árfolyam jelentős elmozdulása az euró/frankban történt meg, és az euró/forint viszonylag stabil maradt, a jegybank vélhetően nem kockáztatja ezt a stabilitást kamatcsökkentéssel. Amennyiben egy kamatcsökkentés hatására gyengülne a forint, az újabb terhet jelentene a devizaadósok számára, így a pénzügyi stabilitásra nézve.
Ha a piaci pletykák igazak, és az MNB jegybanki intervencióval avatkozik be a forint védelmében, akkor igencsak kicsi a valószínűsége, hogy a jegybank kamatcsökkentéssel kockáztassa az euró/forint árfolyamának viszonylagos stabilitását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.