Az euróövezet gazdasága mindössze 0,2 százalékkal emelkedett a második negyedévben az előző negyedévhez képest, amely a legrosszabb teljesítmény, mióta kilábalt a gazdaság a recesszióból 2009-ben. Franciaország gazdasága stagnált, és Németországban, a régió motorjában is elakadt a növekedés, írja a Bloomberg. Az euró gyengült és a tőzsdeindexek lefelé kanyarodtak a negatív GDP-adat után.
Azt gondolom, ez egy átmeneti lassulás, azonban a következő hónapokban középpontban maradnak a recessziós kockázatok – mondta Marco Valli, az UniCredit euróövezetért felelős vezető közgazdásza. „A kamatemelés most lekerül az asztalról” – hangsúlyozta az elemző.
A gyenge GDP-adat nyomást gyakorolhat, hogy szerkezeti megoldásokat nyújtsanak az adósságválságra – mondta Martin van Vliet, az ING Bank amszterdami vezető közgazdásza.
A gazdaság gyengélkedése az év hátralévő részében is fennállhat, mert Írországtól kezdve Olaszországig vágni kell a költségvetési kiadásokon, hogy kiegyensúlyozzák a büdzsét, valamint a globális gazdaság is a lassul. Az EKB 1,5 százalékra emelte a jegybanki kamatszintet ebben az évben, hogy megfékezze az infláció felfutását, a múlt héten spanyol és olasz államkötvények vásárlására kényszerült. A jegybanki azért lépett közbe, hogy megakadályozza a szuverén adósságválság tovaterjedését.
Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető közgazdásza korábban azt írta, az EKB korai kamatemelése is hozzájárul a gazdaság lassulásához. Emlékezetes, a euróövezeti jegybank áprilisban emelte 1 százalékról 1,25 százalékra a kamatot, majd júliusban további 25 bázisponttal szigorított 1,5 százalékra.
További okot ad az EKB-nak a kamat tartására, hogy az infláció nem növekedett tovább júliusban, 2,5 százalékon alakult – közölte az Eurostat szerdán. Az előző hónaphoz képest 0,6 százalékkal csökkentek a fogyasztói.
A globális problémák is sújtják Európát. Az euróövezeti export 4,7 százalékot esett júniusban az előző hónaphoz képest, közölte az Eurostat. Az EKB a jövő hónapban valószínűleg lefelé mutató növekedési kockázatokról fog beszámolni – nyilatkozta az UniCredit elemzője. Nem hiszem, hogy kamatcsökkentést fogunk látni, még ha egyes piaci szereplők erre is fognak spekulálni – emelte ki.
Stewart Robertson, az Aviva Investors európai vezető közgazdásza szerint a recessziót valószínűleg elkerüljük, és így az EKB tarthatja a kamatot. Az elemző minden negyedévre egy kamatemelést várt korábban, de jelenleg kevésbé valószínű, hogy a jegybank így tenne.
Nagy kérdés, hogy a harmadik negyedévben a növekedés stabilizálódik, vagy tovább csökken – mondta Jens Sondergaard, a Nomura International Plc londoni vezető közgazdásza. Bár a visszaesés erőteljes, korai lenne kamatcsökkentésről beszélni.
Még jóval a GDP-adat megjelenése előtt, augusztus elején a világgazdasági válságot előre látó jósprofesszor, Nouriel Roubini úgy vélekedett, hogy az EKB-nak kamatot kell csökkentenie.
A New York Egyetem professzora úgy látja, Spanyolország és Olaszország megmentéséhez mérsékelni kellene a kamatot. Roubini szerint továbbá így lehetne megállítani a recessziót az euróövezet periférikus országaiban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.