Amióta az S&P leminősítette az USA államkötvényeit, a 10 éves futamidejű papír csaknem fél százalékponttal 2,03 százalékra csökkent - ugyanez a futamidő tavasszal még 3,77 százalékon állt. Vagyis az érdeklődés a papírok iránt nem, hogy csökkent volna, de jelentősen nőtt. A világ legnagyobb gazdaságának kötvényei jelenleg alacsonyabb futammal futnak, mint a legtöbb, "AAA" minősítéssel rendelkező ország papírjai, azaz az USA jelenleg olcsóbban finanszírozza az államadósságát, mint a legtöbb jól működő gazdaság.
Miközben a másik két nagy hitelminősítő, a Fitch és a Moody''s megtartotta az Egyesült Államokat a legmagasabb osztályzatúak körében, az S&P szerint a kormányzat "kevésbé stabil, kevésbé hatékony és kevésbé kiszámítható" lett, ennek köszönhetően döntött a leminősítés mellett. Véleményét még akkor is fenntartotta, amikor kénytelen volt beismerni, hogy kétezer milliárd dollárral elszámította magát, ami akár a leminősítés elmaradásához is vezethetett volna.
Nyolc hónappal ezelőtt az S&P felminősítette Kínát a kommunista kormány és a gazdaság stabilitására hivatkozva, ám a két lépés fényében a hitelminősítő megbízhatóságára egyre nagyobb árnyék vetül az elemzők körében. Az egyik kritika szerint például nehéz elfogadni, hogy a világ devizatartalékainak 60 százalékával rendelkező Egyesült Államok rosszabb besorolást kapjon, mint Belgium, amelynek 2010 júniusa óta nincs kormánya. Warren Buffet, a milliárdos befektető szerint az USA-nak "AAAA"-minősítést kellett volna kapnia.
A kritikák másik fele azon csodálkozik, hogy a korábbi, gazdasági jellegű vizsgálataik helyett egyszerűen politikai alapokra helyezték az osztályzatok kiosztását. Az S&P ugyanis még júliusban úgy fogalmazott, hogy amennyiben sikerül 4 000 milliárd dollárral csökkenteni az államháztartási kiadásokat, az ország fenntarthatja a "AAA"-minősítését. Bár a kormányzati tervek szerint a következő 10 év folyamán "csak" 2 400 milliárd dollárral csökken a kiadási oldal, kiderült az is, hogy az S&P a jövőbeli adósságállomány mértékét 2 000 milliárd dollárral túlbecsülte. A leminősítést azonban szerint ez a baki nem befolyásolja, mivel az ország adósság/GDP aránya valószínűleg tovább nő majd a jövőben.
Miközben az S&P-leminősítés hírére mintegy 6 100 milliárd dollárnyi tőke távozott viharos sebességgel a világ részvénypiacairól július 16 és múlt péntek között, addig az amerikai kötvénypiac megelevenedett: az USA 10 éves papírjának augusztus 10-i 2,11 százalékos hozama egy százalékponttal maradt el az "AAA"-osztályzatú francia kötvényétől és kettővel a belgáétól. Mindeközben a legutóbbi aukción, ahol 10 és 30 éves állampapírokat árvereztek, rég nem látott vevői érdeklődés alakult ki a papírok iránt, rekordalacsony, 2,11 százalékos átlaghozam mellett. Mindezen jelekből nyilvánvaló, hogy a befektetők szerint az S&P döntése nem más mint tévedés, és az amerikai állampapír még mindig a világ egyik legbiztosabb befektetése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.