A makrogazdasági elemzők az év elején még arról vitatkoztak, hogy lassú (L alakú), vagy gyors (V alakú) kilábalás várható a gazdasági válságból. Már nyár közepén többen akadtak, akik W alakú recessziót prognosztizáltak, Soros György pedig most már úgy véli, hogy itt is van a duplaaljú recesszió második fele. Az alakzatok a bruttó hazai termék (GDP) alakulásának lehetőségeit írják le. Recesszió alatt pedig azt értjük, ha a GDP két egymás követő negyedévben az előző negyedévhez viszonyítva csökken.
A világ, vagy Magyarország GDP-jének alakulást még nem látjuk tisztán, a kőolaj árának alakulása és a S&P500-as tőzsdeindex grafikonja W alakúvá kezd válni az utóbbi hónapkban. A Világgazdaság Online által megkérdezett szakértők véleménye eltér arról, hogy ez valóban a recesszió jele-e.
A kőolaj árának és az S&P500 részvényindexnem az alakulása nem támasztja alá azt, hogy recesszió lesz a világban – véli Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője. Szerinte nagyon eltérően alakulnak az egyes országok gazdaságai. Léteznek olyan országok és régiók, ahol komoly esély van a recesszióra, ugyanakkor az Amerikai Egyesült Államok és Ázsia gazdasági fejlődése nemzetközi szinten ellensúlyozza ezt az elemző szerint, aki úgy véli 1,5-2 százalékos lesz a világgazdasági növekedés.
Szoros az összefüggés részvényárfolyamok és a kőolaj ára, valamint a gazdasági növekedés tempója között – mondta a Világgazdaság Online-nak Háda Bálint, a Quaestor vezető elemzője. Gyors gazdasági növekedésnél ugyanis nő a kőolaj ára és a cégek értéke. De felhívja a figyelmet arra is, hogy az értékpapírpiaci és az árupiaci árak nem a gazdaság jelenlegi, hanem a jövőbeli, mintegy 6-9 hónappal későbbi állapotát tükrözik. Az említett árfolyamok ugyanis a befektetők várakozásait mutatják meg.
Háda Bálint emellett arra is figyelmeztet, hogy a részvények, nyersanyagok és indexek árára, a gazdaság helyzetén kívül más tényezők is hatnak. Kiemelkedik közülük az Amerikai Egyesült Államok jegybankjának a kötvényvásárlási programja, amelynek hatására pénz áramlott a háztartásokhoz és vállalkozásokhoz, melynek jelentős része értékpapírba és árpiaci befektetésekbe vándorolt. Ezért a kötvényvásárlás idején emelkedett a részvények és a nyersanyagok érteke, a program befejezése után viszont csökkent.
Létezik, ám nem szoros az összefüggés részvényárfolyamok és a kőolaj ára, valamint a gazdasági növekedés között – véli Karsai Gábor, a GKI Gazdaságkutató vezérigazgató-helyettese. Szerinte a kőolaj árának és a tőzsdeindexek csökkenése mellett a konjunktúra indexek is azt mutatják, hogy érdemben lassul a világgazdaság, és jóval kisebb mértékben nő a GDP, mint korábban. A kutató ugyan nem zárja ki, hogy recesszió lesz világban, ám arra számít, hogy a lassú növekedés fennmarad. A növekedés tempójának fenntartását, vagy gyorsítását akkor tartja elképzelhetőnek, ha az Európa Unióban és az Amerikai Egyesült Államokban sikerül rendezni az adósságválságot.
Magyarországon viszont recesszió lesz – állítja Karsai Gábor. Szerinte a külső kereslet visszaesését még ellensúlyozni tudja a Mercedes-beruházásból származó kivitel. A belső fogyasztás 3 százalékos visszaesése és beruházások stagnálása miatt viszont szerinte mintegy 1 százalékkal csökken jövőre a GDP. A belső fogyasztás ilyen jelentős csökkenését azzal magyarázza, hogy a személyi jövedelemadó rendszer módosításai, különösen az adójóváírás megszüntetése miatt 1,5-2 százalékkal csökkenek a reálkeresetek, a szociális ellátások infláció alatti növelés miatt pedig reáljövedelmek 2,5 százalékkal esnek vissza. A belső fogyasztást csökkenti még az általános forgalmi adó emelése és a kamatszint várható emelkedése is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.