A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni globális piacelemző részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) befektetők számára összeállított napi felzárkózó térségi áttekintésében hétfőn külön elemzés szerepelt Magyarországról. Az elemzés szerzője, Raffaella Tenconi - a Bank of America-Merrill Lynch Kelet-Európáért felelős közgazdásza - szerint a cég azon a véleményen van, hogy az együttműködés felújítása az IMF-fel növelte volna a költségvetési konszolidációs program hitelességét, segítve egyben a költségvetési finanszírozást a következő évben.
"Magas kockázatát látjuk annak, hogy az S&P (a Standard & Poor''s hitelminősítő) a következő hetekben le fogja minősíteni Magyarországot egy fokozattal" - írta a BofA Merrill Lynch Global Research vezető térségi elemzője. Tenconi az elemzésben azt jósolta, hogy egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Moody''s Investors Service - amely szintén ebben a hónapban vizsgálja felül magyar adósosztályzatait - egyelőre megerősíti a Magyarországra érvényben tartott besorolását és annak (negatív) kilátását.
A harmadik nagy hitelminősítő, a Fitch Ratings esetében a ház annak kockázatát látja, hogy ez a cég ronthatja a magyar osztályzatra jelenleg érvényes stabil kilátást. Raffaella Tenconi szerint a Bank of America-Merrill Lynch nem zárja ki annak a lehetőségét sem, hogy a Fitch a következő évben BB pluszra - vagyis a befektetésre ajánlott sáv alá - minősíti vissza magyar adósbesorolását, ha Magyarországnak "finanszírozási nehézségei" támadnak.
A Fitch Ratings, a Standard & Poor''s és a Moody''s Investors Service egyaránt a befektetési ajánlású osztályzati sáv alsó szintjén, "BBB mínusz", illetve a Moody''s osztályzati módszertanában ugyanennek megfelelő "Baa3" hosszú távú osztályzattal tartja nyilván Magyarországot mint szuverén adóst. A magyar besorolásokra az S&P és a Moody''s leminősítés lehetőségére utaló negatív, a Fitch stabil kilátást tart érvényben. Ha bármelyik hitelminősítő rontaná a magyar államadósság osztályzatát, azzal Magyarország az adott cégnél átkerülne a befektetésre már nem ajánlott, spekulatív - piaci zsargonban "bóvlinak" nevezett - kategóriába.
A BofA Merrill Lynch Global Research hétfői becslése szerint a magánnyugdíj-pénztári vagyon átterelése és az IMF-hitelek egy részének előtörlesztése révén az idén valószínűleg 8 százalékponttal csökken a GDP-arányos magyar államadósság-ráta. A cég szerint az utána következő időszak javulása azonban kérdéses, ha a kormányzat nem gyakorol erőteljesebb ellenőrzést a kiadások felett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.