Pasquale Diana úgy látja, az irányadó kamatszint emelése még elég messze lehet, és csak akkor következhet be, ha megnövekszik a napi volatilitás és a forint meredeken esni kezd. Pasquale Diana elemzésében hangsúlyozta, nem egy konkrét árfolyamszintnél tehet lépéseket a központi bank. A jegybank megakadályozhatja a forint „túlzott értékcsökkenését” – tette hozzá a londoni elemző, miután magyarországi tisztségviselőkkel találkozott.
Megtört az egység az MNB-ben
Szeptemberben a héttagú Monetáris Tanácsban egy tag, Király Júlia alelnök szavazott a kamat emelésére, míg a többi tisztségviselő a kamat tartása mellett tette le voksát. Király Júlia úgy érvelt, hogy „mind az inflációs kilátásokat, mind a pénzügyi stabilitási kockázatokat figyelembe véve jelzésértékű kamatemelésre lenne szükség”. Más tanácstagok ugyanakkor azt hangsúlyozták, hogy „a jegybank hitelessége és stabilitás melletti elkötelezettsége, valamint a bejelentés előtt álló jegybanki devizapiaci program miatt indokolatlan lenne az alapkamat emelése”.
A Morgan Stanley közgazdásza szerint Magyarországnak helyes lenne, ha megállapodna egy hitelvonalról a Nemzetközi Valutaalappal. Hozzátette: jelentős politikai akadályai vannak, hogy Magyarország igénybe vegye az IMF segítségét.
Kósa Lajos, a Fidesz elnöke kedden azt mondta, nincs realitása annak, hogy Magyarország újra IMF-hitelt kapjon. Emlékezetes, múlt heti sajtóértesülések szerint Magyarország technikai segítséget kért az IMF-től az önkormányzati rendszer átalakításához. Kósa ennek kapcsán azt mondta, nem mi hívtuk az IMF-et, hanem maguktól jöttek.
Hozzátette: ha nem tárgyal az IMF-fel a magyar kormány, akkor kritika érte volna a kabinetet, hogy „mekkora bunkók vagyunk, hogy nem beszélünk velük”.
320-as eurónál emelhet az MNB
Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland (RBS) londoni elemzője az MNB-vel kapcsolatban kiemelte, hogy a magyar jegybank forintvédelmi célú devizapiaci intervenciós készsége "mindig is vitatható volt", tekintettel a korlátozott devizatartalékokra.
Az MNB azonban kamatemelési hajlandóságát már demonstrálta forintgyengülési időszakokban, tartva a gyengülés által a devizahiteles háztartásokra rótt többletterhektől. A devizahitelesek problémáinak enyhítésére tett legutóbbi kormányintézkedések viszont az RBS vezető londoni elemzője szerint enyhíthették az MNB kamatemelési készségét.
Ash közölte: a Royal Bank of Scotland korábban a 295-300 forintos eurósávot tartotta kamatemelési küszöbnek, a ház szerint azonban ez most már közelebb lehet a 320-325-ös sávhoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.