A tanácskozás egyik fő napirendi pontjaként ismét a nyugdíjkorhatár 67 évre történő emelését jelölte meg a miniszterelnök. Korábban a kérdést már tárgyalta a kormány, de akkor az Északi Liga ellenállásán elbukott a tervezet. Berlusconi azzal a reménnyel távozott Brüsszelből, hogy ezúttal sikerülhet meggyőzni a koalíciós partnert. Az uniós vezetők emellett szeretnének konkrét menetrendet és intézkedéseket látni többek között a privatizáció és a munkaerőpiac reformjának területén is.
A hivatalos nyilatkozatok szerint baráti megbeszélések folytak Berlusconi és tárgyalópartnerei között, és az uniós vezetők bíznak abban, hogy Olaszország kezelni tudja mintegy 2000 milliárd eurós, a GDP 118 százalékát elérő államadósságát.
Ugyanakkor a tegnapi olasz újságok címlapjai azt hirdetik, hogy Nicolas Sarkozy francia elnök, és Angela Merkel német kancellár önelégülten mosolyognak, és Olaszországon, valamint az olasz kormány válságkezelésén gúnyolódnak. Tito Boeri, a Bocconi Egyetem közgazdásza szerint „Mer-kozy” lényegében csődgondnokság alá helyezte Olaszországot. A Berlusconi-család tulajdonában álló Il Gionale milánói lap pedig Sarkozy „arroganciáját” ahhoz hasonlítja, amikor a 2006-os futball-világbajnokságon Zinedine Zidane mellkason fejelte Marco Materazzit.
A kötvénypiaci folyamatok is azt mutatják, hogy a befektetők további hiteles reformokat várnak Olaszországtól. A tízéves olasz államkötvények hozama tegnap 5,92 százalékra emelkedett, és a hasonló futamidejű német állampapírokkal szemben már 388 bázispont a hozamkülönbség.
Nem ment el a bíróságra
A válságra való hivatkozással Berlusconi nem ment el tegnap a milánói bírósági meghallgatásra. Három folyamatban lévő pere közül a Mills-ügyben kérdezték volna a kormányfőt, amelyben tanú megvesztegetésével vádolják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.