A kamatemelésre esélyt látó londoni szakértők többsége a monetáris szigorítást inkább a későbbi hónapokra valószínűsíti, bár a Bank of America-Merrill Lynch elemzői szerint akár keddre sem zárható ki teljesen a "meglepetés".
A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó térségi közgazdászai szerint azonban kedden valószínűleg marad a jelenlegi alapkamat, de a ház a következő hónapokban nagyobb esélyt lát a kamatemelésre, mint a kamatcsökkentésre, és arra számít, hogy a keddi monetáris tanácsi ülésen is szóba kerül az emelés.
A JP Morgan szerint miután a svájci frank forintárfolyama most jórészt stabil, az MNB toleránsabb lehet az euró forintárfolyamának emelkedésével szemben, és a rövid távú árfolyamkilengéseket valószínűleg devizapiaci beavatkozásokkal kezeli.
A ház szerint a magyar gazdaság sebezhetősége a devizaárfolyam-kilengésektől érdemben csökkenhet 2012 közepétől, ha a kormánynak sikerül a devizahiteleseket a forinthitelek felé átterelni, és ebben az esetben mód nyílhat jegybanki kamatcsökkentésre. Amíg azonban a deviza-hitelállomány nem csökken, az MNB óvakodni fog bármiféle olyan lépéstől, amely gyengítheti a forintot - vélekedtek a JP Morgan közgazdászai.
A cég alapeseti forgatókönyve 2012 második felében összesen fél százalékpontos MNB-kamatcsökkentést valószínűsít.
A JP Morgan elemzői szerint azonban egyelőre bármiféle kamatmódosítás, így a kamatemelés előtt is magasak az akadályok. A forint most gyengébb, mint 2008 októberében, amikor az MNB 3,00 százalékpontos emelést hajtott vége, ám a bankok tőkehelyzete jobb, a kormány kevésbé van ráutalva a külső finanszírozásra, és a jegybanki devizatartalékok azóta megkétszereződtek - fejtegették előrejelzésükben a JP Morgan londoni közgazdászai.
Pontosan ugyanerre a következtetésre jutottak a Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének közép-európai stratégái is. A ház értékelése szerint - jóllehet a forint most gyengébb, mint 2008 októberében -, a bankok erősebbek, az állampapírpiac működik, és a jegybanknak kétszer akkora devizakészlete van az intervencióhoz, ha ez szükségessé válik.
A Morgan Stanley szerint "meglehetősen távolinak" tűnik a vészkamatemelés esélye, és egy ilyen fejlemény csak akkor valószínű, ha a forintárfolyam volatilitása nagymértékben növekedne.
Hasonló véleményen vannak egy másik nagy londoni befektetési bankcsoport, a Barclays Capital felzárkózó piaci elemzői. Előrejelzésükben közölték, hogy amikor a minap Budapesten tárgyaltak, az MNB illetékeseinek határozottan az volt az álláspontjuk, hogy a forint jelenlegi gyengesége "nem jelenti 2008 októberének megismétlődését".
A Barclays Capital londoni szakértői közölték: budapesti tárgyalásaikon az MNB azzal érvelt, hogy a rövid távú, nagyarányú árfolyam-ingadozást jobban lehet kezelni devizapiaci intervenciókkal. A Barclays Capital elemzői hozzátették: a 300 forint körüli euróárfolyam ellenére is azon a véleményen vannak, hogy az MNB "még mindig messze jár a vészkamatemeléstől".
A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni felzárkózó piaci szakértői által a keddi monetáris tanácsi ülés előtt adott értékelés szerint az MNB "csapdahelyzetben" van. A stagnáló belső kereslet kamatcsökkentést indokolna, ám a végtörlesztési program körüli bizonytalanság, a bizonytalan euróövezeti helyzet, a nagyarányú függés a külső finanszírozástól és a nem rezidens befektetők rekordszintű jelenléte a hazai kötvénypiacon azt jelenti, hogy az MNB nem engedheti meg a forint további gyengülését. Ugyanakkor egy "idő előtti" kamatemelés fokozná a hazai adósokra - köztük a kormányra - nehezedő nyomást.
Mindezt egybevetve a Goldman Sachs londoni elemzői azt várják, hogy a magyar jegybank kedden - és még 2012 jelentős részében is - tartja a jelenlegi alapkamatot, ha az euróövezeti költségvetési és banki problémák megoldásával kapcsolatos bizonytalanságok fennmaradnak ugyan, de a helyzet nem csúszik ki az ellenőrzés alól, és nem vezet jelentős tőkekivonáshoz Magyarországról. A GS szerint valószínűtlen a vészkamatemelés, ha nem indul gyors forinteladási hullám és nem erősödik ugrásszerűen az árfolyamvolatilitás.
A BNP Paribas felzárkózó térségi közgazdászai szerint ugyanakkor számos, Magyarországgal kapcsolatos piaci kockázati mutató - például a forintárfolyam és a magyar kormánykötvények törlesztési kockázatára köthető piaci biztosítási csereügyletek (CDS) árazása - alapján "nyilvánvaló", hogy az MNB-kamatemelés valószínűsége az utóbbi időben "markánsan emelkedett".
A Capital Economics nevű vezető londoni gazdaságelemző cég felzárkózó térségi közgazdászai is azt emelték ki, hogy a legutóbbi eladási nyomás hatására a forint ma olyan árfolyamszintekre került, amelyek korábban védelmi jellegű kamatemelésekre késztették az MNB-t. A ház londoni elemzői ennek alapján azt jósolják, hogy ha az MNB a következő három hónapban módosítja alapkamatát, az - a "komor" gazdasági növekedési kilátások ellenére - sokkal nagyobb valószínűséggel lesz kamatemelés, semmint kamatcsökkentés.
A cég szakérőinek forgatókönyvei szerint ha a forint megmarad a 290-300 forint/euró körüli árfolyamsávban, akkor az MNB alapkamata sem az idén, sem jövőre nem változik. Ha azonban a forint 310-320 környékére gyengül az euróval szemben, akkor már "reális lehetőséggé" válik a védelmi célú kamatemelés. A Capital Economics elemzői úgy vélekedtek, hogy az MNB-nek csak akkor nyílna módja kamatcsökkentésre, ha a forint 270-280 forint/euróig erősödne, a ház szerint azonban a jelenlegi környezetben ez "valószínűtlen".
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.