Alan Manning, a London School of Economics (LSE) munkaerőpiaci szakértje felveti a kérdést: "Miért érdeklődnek a németek annyira a brit minimálbér iránt? Miután a hét végén ismertté váltak a CDU tervei az általános minimálbér bevezetésére, a téma hirtelen a gazdaságpolitikai napirend kiemelt helyére került. A brit modell számít Németország lehetséges mintaképének. A tapasztalatok szerint a londoni megoldás ugyan nem járt radikális munkahelycsökkenéssel, viszont nem is javított érdemben a keveset keresők helyzetén. Hatékonysága szűk határok között érvényesül - írja a FAZ.
A minimálbér bevezetésénél nehéz megtalálni a megfelelő szintet - ismeri el Manning. Helyesebb alacsony szinten kezdeni és megfigyelni, hogyan alakulnak a hatásai a foglalkoztatásra." Amennyiben a minimálbér nem vezet munkahelyek megszűnéséhez, azt később fokozatosan emelni lehet. Nagy-Britanniában 12 évvel ezelőtt a bérek alsó határa 3,60 font volt óránként, ez 4,25 font a mai átváltási árfolyam szerint. Ez a nagy-britanniai közepes jövedelem 46 százalékának felel meg. Azóta a minimálbér erősebben növekedett, mint az általános árszint és az átlagos órabér. Az október 1-jei állapot szerint 2,5 százalékkal emelték, 6,08 fontra. Kereken egymillió brit polgár profitál ebből.
A minimálbér összegét az alacsony bérrel foglalkozó bizottság ajánlására állapítják meg, amelynek tagjai többek között a munkaadók, szakszervezetek képviselői. De a drága Londonban a minimálbér csak nehezen fedezi a megélhetést. A városi közigazgatás számításai szerint minden tizedik munkavállaló jövedelme Londonban az állam által definiált szegénységi küszöb alatt van. A londoni főpolgármester, Boris Johnson minden évben egyszer kiszámíttatja, mennyinek kellene lennie a fizetésnek ahhoz, hogy az érintetteket a szegénységi küszöb fölé hozzák fel. Ez jelenleg 8,30 font, egyharmaddal több a törvény által meghatározott minimálbérnél.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.