A recessziót jósoló intézetek közé tartozik a GKI mellett a Goldman Sachs, a Capital Economics londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház és az OECD – előbbiek 0,5, utóbbi pedig 0,6 százalékos mínuszt jósolt a magyar gazdaságnak jövőre legutóbbi előrejelzésében. A kormány – az elemzőházakhoz hasonlóan – a közelmúltban rontotta növekedési várakozásait, de még így is bővülést vár: Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter november végi nyilatkozata szerint a magyar gazdaság 0,5 és egy százalék között növekedhet 2012-ben.
A GKI a receszsziót nagyrészt belső tényezőkre vezeti vissza: előrejelzésük szerint a csökkenő szociális juttatások, az adóemelések, a növekvő hitel- és végtörlesztési terhek, valamint az infláció mintegy három százalékkal csökkenti majd a fogyasztást. Másrészt – áll az elemzésben – a „bankokat és általában a befektetői bizalmat ért csapások” legfeljebb stagnáló beruházást valószínűsítenek, a részmunkaidős, segélyt helyettesítő közfoglalkoztatás kiterjesztése pedig „csak statisztikailag javíthat” a helyzeten.
A kormány ezzel szemben úgy véli, külső okok állnak a lassulás mögött: a korábbi növekedési tervek az eurózóna és a legnagyobb exportpiacunknak számító német gazdaság jövő évi növekedési kilátásainak romlása miatt váltak tarthatatlanná. Matolcsy György a jövő évi növekedési tervvel kapcsolatban meg kívánja várni a német kormány hivatalos álláspontját. A kabinet szerint a jogi keretek lehetővé teszik, hogy a zárószavazásig, ha kell, módosítsák a 2012-es költségvetési javaslat makroszámait.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.