"Nem a valutánk van válságban, hanem adósságválsággal és a versenyképesség válságával szembesülünk" - hangoztatta Merkel csütörtökön Pekingben, a Kínai Társadalomtudományi Akadémián tartott beszédében. Kínában az utóbbi időben hangos kétségek hangzottak el arról, vajon az euró túléli-e a dél-európai országok adósságválságát. "Az utóbbi három évben nagy haladást értünk el" - hívta fel a kínai hallgatósága figyelmét a néhány nappal korábban jóváhagyott fiskális paktumra, amely nagyobb költségvetési stabilitást és nagyobb versenyképesség megteremtését irányozza elő.
A német kancellár - a Handelsblatt tudósítása szerint - kiemelte, hogy az euróországok a közösség érdekében lemondanak szuverenitásuk egy részéről. "Ha nem vagyunk készek arra, hogy lépésről-lépésre érvényt szerezzünk a költségvetés ellenőrzésének, Európa nem lesz sikeres". A Handelsblatt ezzel kapcsolatban megjegyezte: óriási segítséget nyújtana a német kancellárnak, ha Peking a bizalom jeleként bejelentené az európai államkötvények erőteljesebb megvásárlását. Ez részben tehermentesítené Németországot, ugyanakkor egyelőre nem úgy tűnik, mintha Kína különösebben részt akarna venni az eurómentésben.
Merkel felszólította a kínai vállalatokat arra, hogy az eddiginél többet fektessenek be a német gazdasági életbe. Ugyanakkor a kinai piac nagy jelentőségére tekintettel az eddiginél nagyobb védelmet sürgetett a szellemi tulajdon tekintetében és korrekt feltételek megteremtését kérte a külföldi vállalatok részére. Megfogalmazása szerint a német vállalatokat aggasztja, hogy elveszítik népszerűségüket, ha "Kína már mindent tud, amit Németország tudott".
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.