Bár a nemzetközi hangulat jó, a magyar költségvetés finanszírozható, az ország továbbra is sérülékeny helyzetben van, ezért a QUAESTOR szerint nélkülözhetetlen és sürgető az IMF/EU-megállapodás. A jegybanki alapkamat is csak ezt követően csökkenhet fokozatosan.
Háda Bálint, a QUAESTOR Csoport vezető pénzügyi elemzője csütörtöki sajtótájékoztatóján arra figyelmeztetett, hogy a piac optimizmusa könnyen eltűnhet, "a problémákat ugyanis nem oldották meg, csak továbbgörgették".
Magyarország leginkább a magas államadósság melletti alacsony növekedés és magas infláció miatt sérülékeny. A bővülés szerkezete nem javult, a növekedés legfeljebb 0,5 százalék lehet az idén, de ha a német kilátások romlanak, recesszióba kerülhet a gazdaság - mondta. A gazdasági helyzet korlátozza az MNB lehetőségeit, az IMF/EU-megállapodásig monetáris enyhítésre egyáltalán nincs tér, és azt követően is csak óvatos mértékű lehet a kamatcsökkentés az elemző szerint.
Háda Bálint a külső kockázatok közé sorolta a "második Görögországként" is emlegetett Portugália helyzetének romlását, az ír növekedési aggodalmak erősödését és a német növekedési kilátások romlását. Úgy vélte a növekedési problémát nem sikerült megoldani Európában, az Európai Központi Bank eddigi likviditásbővítő lépései eredménytelenek voltak. A "pénzpumpa" ellenére sem a háztartások, sem a vállalatok hitelfelvételi aktivitása nem nőtt érdemben. A bankok szerint a hitelezés problémája nem oldódott meg, hitelek nélkül pedig nem lehet gyorsítani a növekedést - hangsúlyozta.
Az év első hónapjaiban még kiemelkedően teljesítettek a nemzetközi részvénypiacok. A javuló globális kockázatvállalási hajlandóság mögött az európai adósságproblémák időleges háttérbe szorulása, a kedvező amerikai makrogazdasági adatok álltak. A figyelem ismét az Egyesült Államokból érkező makrogazdasági adatokra irányult, és Háda Bálint szerint ez a forgatókönyv a következő hónapokban is fennmaradhat.
Az idei évet tekintve mindenképpen biztatónak nevezte a BUX- index korábban tapasztalt alulteljesítésének megszűnését, ami azonban továbbra is a forgalom visszaesésével párosul. A hazai vezető részvények közül a technikai kép alapján a legjobban a Mol teljesíthet, amelynek fundamentumai is stabilnak tűnnek. Az OTP árfolyamát továbbra is döntően befolyásolhatják az európai adósságválsággal kapcsolatban érkező hírek, illetve az euró-forint árfolyama és a magyar országkockázat megítélésének változásai, elsősorban az IMF/EU megállapodás híre. A gyógyszergyártók közül pedig Háda Bálint szerint újra a Richternek „áll a zászló”.
Kétszereplőssé válhat a pesti tőzsde - mondta Háda Bálint. Számításai szerint az idei év első negyedében a BÉT forgalmának 90 százalékát az OTP és a Magyar Telekom adta. A Richter és a Mol forgalma a negyedév során 40 százalékkal alacsonyabb volt, mint a tavalyi év hasonló időszakában, az MTelekom forgalma is csökkent. Egyedül az OTP javított. A Quaestor a Molt tartja a legjobb részvénynek, mivel a kutatási üzletág nyereségnövekedése ellensúlyozni fogja a finomítói üzletág nyereségének csökkenését. Szerintük a gázolajfinomítás haszna csökken, a benziné emelkedni fog. A Mol árát 22 500 forintra várják az elemzők. Előrejelzéseik szerint a Magyar Telekom 570 forintra, az OTP 3 800, a Richter 42 000 forintra drágulhat az év folyamán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.