BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A szökőnap segítette a magyar ipart

2012 februárjában 1,1 százalékkal emelkedett az ipari termelés az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A termelés kismértékű bővülésében – a szökőnaphatáson túl – elsősorban a járműgyártás eladásainak növekedése, valamint a tavalyinál jóval hidegebb február miatti nagyobb fűtésigény is szerepet játszott, közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A munkanaphatástól megtisztított index 3,4 százalékkal csökkent. A termelés az év első két hónapjában 0,3 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index februárban 0,8 százalékkal nőtt.

Az ipari export 2012 első két hónapjában 0,9, februárban 1,1 százalékkal emelkedett 2011 azonos időszakához viszonyítva. Az exportértékesítés több mint felét a feldolgozóipar két alága adta. Februárban a feldolgozóipar exportjának közel három tizedét képviselő járműgyártás kivitele jelentősen, 16,7 százalékkal bővült. Ezzel szemben a másik meghatározó alág, a feldolgozóipar exportjának közel egynegyedét adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása folytatta a lassan egy éve tartó visszaesését: exportvolumene 16,1 százalékkal csökkent.

Az ipar belföldi értékesítése január–februárban 1,4, februárban 3,9 százalékkal nőtt 2011 azonos időszakához képest. A feldolgozóipar belföldi eladásai februárban 0,7 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól.

Az ipar nemzetgazdasági ágai közül 2012 februárjában az előző év azonos hónapjához képest a feldolgozóipar termelése 0,5 százalékkal, a csekély súlyú bányászaté 5,9 százalékkal nőtt. Az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 6,7 százalékkal emelkedett, főként az előző évinél sokkal hidegebb időjárás hatására (az Országos Meteorológiai Szolgálat közlése szerint 2012 februárjában a 2011. februári átlagos középhőmérsékletnél 3,2°C-kal kevesebbet mértek).

2012 februárjában a feldolgozóipar tizenhárom alága közül nyolcban regisztráltunk termelésbővülést. A jelentősebb súlyú alágakból a feldolgozóipari termelés több mint egyötödét képviselő járműgyártás kibocsátása – egy havi visszaesés után – kiugróan, 16,9 százalékkal nőtt, amely mind a hazai, mind a külpiaci eladások erőteljes növekedésének az eredménye.

A másik legnagyobb súlyú alág, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása az alágak közül a legnagyobb mértékben, 20,8 százalékkal csökkent, nagyrészt a híradás-technikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek iránti kereslet visszaesése miatt. A harmadik legnagyobb alág, a feldolgozóipari termelés egytizedét kitevő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása számottevően, 8,3 százalékkal emelkedett, ehhez a hús- és baromfihúsfeldolgozás és -tartósítás szakágazatok kiemelkedő teljesítménye is hozzájárult. Jelentős volumenbővülést regisztráltunk még a közepes súlyú gép, gépi berendezés gyártása (8,0 százalék), valamint a gumi-, műanyag és nem fém ásványi termék gyártásában (9,6 százalék) is. Jól teljesített ebben a hónapban a kisebb súlyú gyógyszergyártás is: az alág termelése 11,3 százalékkal nőtt, főként a kivitel kedvező alakulásának köszönhetően.

2012 februárjában a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése gyakorlatilag az előző év azonos hónapjának szintjén maradt. Az új exportrendelések 7,2 százalékkal visszaestek. Ezzel szemben az új belföldi rendelések 57,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, melynek hátterében egy egyszeri nagy megrendelés áll. Az összes rendelésállomány 16,3 százalékkal emelkedett tavaly februárhoz képest.

2012 első két hónapjában az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés 1,6 százalékos bővülése a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében – a 2011. január–februári 5,3 százalékos létszámnövekedés után – 1,3 százalékos létszámcsökkenés mellett következett be.

2012 első két hónapjában Magyarország területi egységei közül az ipari termelés három régióban – Dél-Alföldön (7,6 százalék), Nyugat-Dunántúlon (5,0 százalék), valamint Észak Magyarországon (3,9 százalék) – nőtt az előző év azonos időszakához képest. A többi régióban 1,7 és 4,5 százalék közötti volumencsökkenést regisztráltunk.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.