2012 tavaszára némileg javultak a konjunktúrális kilátások a világgazdaságban, a gazdasági növekedés feltételei azonban továbbra is nagyon törékenyek. Az USA-ban az első negyedévben mind a GDP, mind a foglalkoztatás nem várt mértékben nőtt, a belső kereslet lett a növekedés hajtóereje, és várhatóan az év egészében fennmarad a növekedési lendület. A már régóta a globális növekedés motorját alkotó BRICS-országokban azonban 2012 elején is tovább lassult a GDP bővülése, és a bizalmi indexek sem jeleznek pozitív fordulatot az üzleti hangulat alakulásában.
Ugyan az európai adósságválság kezelésében sikeres lépések történtek a tél folyamán (a magánbefektetőkkel megszületett megállapodás az államkötvénycseréről, második görög mentőcsomag, ill. az Európai Központi Bank sikeres likviditási akciói), az eurózóna gazdasága 2011 utolsó negyedévében ismét recesszióba fordult, s várhatóan idén az év egészében folytatódik a régió GDP-jének szűkülése – állapítják meg tavaszi elemzésükben a Magyar Fejlesztési Bank közgazdászai. A növekedés feltételei Európában ugyanis továbbra is igen gyengék: mind a magán-, mind a kormányzati szektorok adóssága nagyon magas, s mindkét szektorban folyik az adósságleépítés.
A görög válság lezárására tett kísérletek (a magánbefektetőkkel megszületett megállapodás az államkötvénycseréről, második görög mentőcsomag) és az EKB két lépésben mintegy 1000 milliárd eurónyi likviditásnövelő csomagja megnyugtatta a pénz- és tőkepiacokat, így a tavasz elejére jelentősen nőtt a kockázati étvágy. Javult a nemzetközi befektetői hangulat, erősödni tudott az euró. A görög (és részben a francia) választási eredmények azonban véget vetettek ennek az áldott állapotnak, az euró jövőjével kapcsolatos bizonytalanságok ismét kiújultak, s ez újra jelentős volatilitást vitt a pénz- és tőkepiaci folyamatokba.
Mindez súlyosan érintette Magyarországot is, bár a késő őszi és téli leminősítések óta a magyar eszközárak mozgása nemcsak a regionális trendektől, hanem még a nemzetközi kockázatvállalási hangulat alakulásától is elszakadt. A magyar pénz- és tőkepiac nehéz hónapokat élt meg ez év elején, rekordokat döntő forintárfolyammal, egekbe szökő állampapír hozamokkal. A piacok regenerálódását, a múlt év végi árfolyam- és hosszú hozamszintekre való visszatérést az Európai Bizottság azon április végi döntése tette lehetővé, hogy megkezdődhetnek Magyarországgal az ősz óta halogatott hiteltárgyalások.
Nem javultak, sőt romlottak a magyar növekedési kilátások tavaly őszhöz képest. A nemzetközi kereskedelem és növekedés lassulása, valamint az európai gazdaság visszaesése, párosulva a bizonytalan nemzetközi pénzügyi folyamatokkal és az ország kedvezőtlen befektetői megítélésével, súlyosan rontotta az exportra épülő magyar gazdaság működési feltételeit. Mindezek következtében megáll a magyar GDP bővülése 2012-ben: a növekedéshez továbbra is egyedül a nettó export járul hozzá, azonban a kivitel dinamikája a külső konjunktúra lefékeződése miatt tovább lassulhat, ennek negatív hatását az amúgy is alacsony hazai kereslet importigényének csökkenése némileg ellensúlyozhatja.
A GDP alakulását így stagnálás-közeli szinten, -0,5 és 0,5 százalék között várjuk, attól függően, hogy a külső konjunktúra milyen mértékben gyengül, illetve, hogy a háztartások fogyasztásában az eddigi stagnálás folytatódik vagy csökkenés kezdődik. A munkaerőpiacon idén még nem várható fordulat, mivel az újonnan bejelentett munkahelyek már 80 százaléka támogatott, a munkanélküliségi ráta a jelenlegi majdnem rekordszinthez (11,7 százalék) képest legfeljebb kissé csökkenhet. Az infláció 5 százalék fölött ragad, tekintve a magas kőolaj- és nyersanyagárakat, s az év során bevezetett illetve az év közben kivetni tervezett indirekt adókat.
2012-ben is tovább folytatódik a mérlegkiigazítás a magyar gazdaságban. Ennek azonban súlyos ára van, mivel alapvetően továbbra is a hazai gazdaság stagnálására vezethető vissza: a rekordokat döntő folyó fizetési mérleg-többlet a lakosság és a vállalati szektor visszafogott (import) keresletének is köszönhető, ami a beruházások elhalasztásából fakadóan a nem pénzügyi vállalatok tartós nettó megtakarítói pozíciójában is visszatükröződik. Ez utóbbit a bankok alacsony hitelezési hajlandósága is erősíti, amiben idén nem várható javulás.
A 2012-re kitűzött 2,5 százalék GDP-arányos államháztartási hiánycél teljesíthetőségét bizonytalanná tette, hogy március végéig az egész évre tervezett hiány 93,4 százaléka teljesült, de az áprilisban bejelentett Széll Kálmán-terv 2.0-ben közölt további kiadáscsökkentő és bevételnövelő lépések esetén a deficitet mind 2012-ben, mind 2013-ban a tervezett szintre lehet nyomni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.