BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Azerbajdzsán: csak a botrány biztos

Gazdaságilag megéri jóban lenni Azerbajdzsánnal, ám a mostani alku nem biztos, hogy jövedelmező. A botrány dagad Magyarország körül az azeri Ramil Safarov szabadon engedése után. Szijjártó szerint nincs félnivalója Magyarországnak, mert jogszerűen járt el.

Szijjártó Péter szerint az országnak nincs félnivalója, mert jogszerű volt az eljárás - a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára ezt a köztelevízió ma reggeli műsorában mondta.

Megismételte korábbi állítását, mely szerint akik háttéralkulról beszélnek, azok "túlságos élénk fantáziával vannak megáldva". A kérdésre, meddig gyűrűzhet a diplomáciai botrány, azt válaszolta: "akkor lenne felróható bármi Magyarországnak, ha bármilyen nemzetközi egyezmény megsértésével jártunk volna el".

Az ügy előzménye: nyáron többször is egyeztettek Magyarország és Azerbajdzsán vezetői, júniusban Orbán Viktor kormányfő találkozott Ilham Alijev azeri elnökkel, júliusban pedig Szijjártó Péter egyeztetett az azeri gazdaságfejlesztési miniszterrel a magyar vállalatok ottani szerepvállalásáról. Az azeriek szerint ekkor már szóba került a kiadatás – ezt nem erősítette meg a magyar fél. Az ügy régóta fontos Azerbajdzsánnak: Gyurcsány Ferenc volt kormányfő vasárnap arról beszélt, hogy már az ő miniszterelnöksége alatt, 2009 előtt érkezett azeri kérés Budapestre, hogy adják ki Safarovot. Ezt akkor elutasították.

Egy lehetséges magyarázat a gazdasági kapcsolatok erősítése lehet. A jelek szerint az örmények is így gondolják: „Fizess 3 milliárd dollárt, és vegyél egy gyilkost!” – állt az egyik transzparensen a jereváni magyar konzulátus előtt tartott tiltakozáson. Az elmúlt hetekben többször felvetődött, hogy Azerbajdzsán 3 milliárd euró értékben vásárolhat magyar államkötvényt. A magyar kormány részéről cáfolták, hogy így próbálnák kiváltani az IMF-hitelt.

A legnagyobb azeri projektben viszont nem titok a magyar együttműködés: a kulcs a kaukázusi ország földgázkincse. Ha megépül a Nabucco csővezeték, az többek közt azeri gázt szállítana Európába, Magyarországon is áthaladva. A Nabuccóban 16,7 százalékos részesedése van a Molnak, és egy 2009-es kormányközi megállapodás is támogatja a projekt megvalósulását.

Részletek a mai Világgazdaságban

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.