BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Már nem rettegünk annyira a munkanélküliségtől

Május óta lényegében változatlan a GKI-Erste konjunktúra-index (szezonális hatásoktól megtisztított) értéke. Az év eleji szerény emelkedést májusban zuhanás, azóta pedig enyhe hullámzás követte. A GKI által, az EU támogatásával végzett felmérés szerint novemberben az üzleti és a fogyasztói várakozások is kissé javultak, de így sem érték el áprilisi, egyébként akkor is igen alacsony értéküket.

Az üzleti szférán belül novemberben az ipar kivételével minden ágazat pesszimizmusa enyhült. Októberben fordított volt a helyzet, akkor csak az ipari várakozások javultak. Az ipari várakozások romlása elsősorban a korábban nagyon alacsonynak minősített készletszint emelkedésének következménye. Az elmúlt és a következő időszaki termelés, a teljes és az export-rendelésállomány megítélése javult – írja a GKI.

Az építőipari bizalmi index értéke utoljára 2011 közepén volt ilyen „magasan” (továbbra is messze az építőipar a legpesszimistább ágazat). Az előző három hónap termelési színvonalának és a rendelésállománynak a megítélése azonban nem változott.

A kereskedelmi bizalmi index értéke idei csúcsára jutott. Jelentősen javult az eladási pozíció és a rendelések várható alakulásának megítélése, a készletszintet azonban enyhén növekvőnek érezték a válaszolók. A szolgáltatói szektorban javult az üzletmenet, az elmúlt időszaki és a várható forgalom megítélése.

A foglalkoztatási várakozások minden ágazatban javultak, különösen az építőiparban, és csökkent a lakosság munkanélküliségtől való félelme is. Az építőiparban enyhült a dezinflációs nyomás. A kereskedelmi cégek körében egy hónap alatt nem változott érdemben az áremelést tervezők aránya, miközben az árnövelés átlagos mértéke enyhén csökkent. A szolgáltatók körében azonban erősödött az áremelési szándék. A fogyasztók inflációs várakozása kissé gyengült.

A magyar gazdaság kilátásainak megítélése novemberben a korábbi nagy romlás után minden ágazatban érezhetően, a fogyasztók körében kissé kedvezőbb lett. Ez azonban így is nagyon pesszimista, a válaszolók nagyobbik fele még mindig további romlásra számít, miközben a javulásban bízók aránya minimális – írják a kutatók.

A GKI fogyasztói bizalmi index novemberben az októberi csökkenés után, annál kisebb mértékben emelkedett. Az emberek saját pénzügyi helyzetük és várható megtakarítási képességük következő egy évét is jobbnak látják, mint októberben. A lakosság a nagy értékű tartós fogyasztási cikkek jelenlegi vásárlási feltételeit változatlannak, a következő egy évre vonatkozót kissé romlónak érzékeli.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.