Folytatódhat az eljárás
A Citigruop elemzői szerint Magyarországon javul a költségvetés helyzete, de az egyensúly nem biztosított. A magyar költségvetési hiány csökkenése segített mérsékelni a kormány finanszírozási igényét, és támogatta a bizalom helyreállását annak ellenére, hogy nem jött létre az EU/IMF-megállapodás. A tavalyi pénzforgalmi szemléletű költségvetési hiány – helyi önkormányzatok nélkül – a GDP 2,1 százaléka lett, és valószínűleg az eredményszemléletű (ESA-hiány) deficit közel lehet a 2,7 százalékos célhoz.
A kormányzat nagy erőfeszítéseket tett, hogy kikerüljön a túlzottdeficit-eljárás alól – írják a Citi elemzői. Az Európai Bizottság idén júniusban elemzi a tavalyi évi költségvetést, és a kilátásokat. A 2013-as 2,7 százalékos hiánycél teljesülését a Citi közgazdászai szerint megvalósítási kockázatok övezik, és a GDP növekedési üteme sem fogja elérni a kormány 0,9 százalékos előrejelzését.
A Magyar Nemzeti Bank vesztesége és a kormányzat populista intézkedései miatt 2014-ben 3,6-3,8 százalékra növekedhet a GDP-arányos hiány korrekciós intézkedések nélkül. A Citi szerint ebben közrejátszik az is, hogy egyre közelednek a választások.
A közgazdászok úgy látják, hogy a kockázatok és a fiskális kilátások miatt az Európai Unió nem fogja megszüntetni Magyarországgal szemben a túlzottdeficit-eljárást 2013-ban, de a kormányzat valószínűleg további intézkedéseket fog tenni, hogy elkerülje a szankciókat. Ezek a lépések várhatóan a vállalati szektort fogják érinteni – vetítik előre a Citi elemzői.
Gyenge növekedési kilátások
A növekedési kilátásokat a költségvetési politikai intézkedések is rontják. A bankok és energiaszektor terheinek növelése a beruházások összeomlásához vezetnek, és visszafogják a középtávú növekedési kilátásokat. A Citi elemzői a legutóbbi kormányzati intézkedést – a 10 százalékos rezsicsökkentést – populista intézkedésnek tarják, és szerintük a választások közeledtével további hasonló lépések jöhetnek. Az energia és közüzemi díjak csökkentése rövid távon csökkenti az inflációt, ami fűti a kamatvágási várakozásokat, de hosszú távon káros hatásai vannak.
A Citi elemzői szerint a hitelezés tekintetében sem várható fordulat. A bankok növekvő terhe és a pénzügyi tranzakciós adó miatt a negatív hitelciklus nem változik ebben az évben, ami rontja a növekedési kilátásokat és a beruházásokat is csökkenti. „A 2012-es 1,7 százalékos recesszió után – ami gyengébb, mint a korábbi előrejelzésünk, a kiábrándító negyedik negyedéves ipari termelési adat miatt – idén stagnálást várunk”, írják az elemzők.
Kockázatok az MNB-ben
Továbbra is középpontban maradhatnak a monetáris politika átalakulásával kapcsolatos várakozások. Orbán Viktor miniszterelnök február elején nevezheti meg jelöltjét, aki Simor András elnököt válthatja az MNB élén. Március végén Karvalits Ferenc alelnöknek jár le a mandátuma, Király Júlia, a másik alelnök megbízatása pedig júliusig tart.
A kormányzati tisztviselők szavaiból arra lehet következtetni, hogy az MNB új vezetésétől azt várják, hogy nem konvencionális monetáris politikai intézkedésekkel támogassák a hitelezést. A Citi szerint folytatódhatnak a fokozatos, 25 bázispontos kamatcsökkentések. Az infláció a 3 százalékos cél közelébe süllyedhet, de a maginfláció – kiszűrve az adók és szabályozott árak csökkentését – nincs összhangban a céllal.
A túlzott kamatcsökkentések és más politikai intézkedések – mint a mennyiségi könnyítés – alááshatják a bizalmat és a forint gyors gyengülésével járhat. Ugyanakkor a 7 milliárd eurós kereskedelmi többlet és a 2,5 milliárd eurós EU-s tőketranszfer támogatást nyújthat a valutának hosszú távon.
A Citi szerint 5 százalék körül megállhat a kamatvágási ciklus. Az elemzők úgy látják, hogy a fiskális és monetáris politikai bizonytalanságok miatt megnövekedhet a valuta volatilitása, ami meredekebb hozamgörbét eredményezne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.