BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csak a magyar gazdaság szenvedhet idén a régióban

Kelet-Közép-Európában a makrogazdaság visszaesése eléri a gödör alját 2013 első negyedévében. Az Erste Group GDP-növekedési előrejelzések szerint Lengyelország 2,2, Szlovákia 1,3, Románia 1,1 százalékkal bővülhet, de Magyarország recesszióban ragad.

A kelet-közép-európai piacokat két dolog mozgatja majd 2013 során - állítják az Erste Group elemzői ma megjelent elemzésükben. Egyrészt egyre valószínűbbnek látszik a gazdaság gyengülése, sőt akár a recesszió is, habár a visszaesés 2013 első negyedévében úgy tűnik, eléri a mélypontot, és az euróövezet válsága úgy néz ki, hogy nem eszkalálódik.

Másrészt, bár a gondok még nem szűntek meg és azt sem lehet mondani, hogy elértük már a gödör alját, ma már legalább tisztábban látjuk, hol is tartunk. E két feltételezésre alapozva – amelyhez még a jegybankokra való erőteljes támaszkodás is társul – a tőkepiacok máris profitáltak abból, hogy a befektetők kevésbé kockázatkerülő magatartást követnek. Ehhez nyilván hozzájárult a bőséges likviditás és a komolyabb hozamok iránti éhség növekedése.

„Ezek a tényezők a várakozások szerint támaszt nyújtanak a kelet-közép-európai tőkepiacok számára az idén, így szerény mértékű további növekedésre számítunk. A jövőre nézve erősebb fundamentumokra – például a profitnövekedés mértékének javulására – lesz szükség ahhoz, hogy a piacok további támaszra leljenek. Ebben a forgatókönyvben a legnagyobb kockázatot a piaci hangulaton túl természetesen az jelenti, hogy az Egyesült Államokban miként alakul a helyzet” – jelentette ki Henning Esskuchen, az Erste Group Kelet-Közép-Európával foglalkozó elemzői csoportjának vezetője.

A visszaesés 2013 elején eléri a mélypontot

Tovább folytatódott a kelet-közép-európai államokban a gazdasági növekedés lassulása. A gyenge exportteljesítménnyel párosuló visszafogott belföldi kereslet rontja a növekedési ütemet. Ez alól csak Törökország jelent kivételt. 2012 harmadik negyedévében azonban Törökország mellett Lengyelország és Szlovákia is pozitív éves GDP-növekedési ütemet tudott felmutatni. „Azzal számolunk, hogy 2013 első negyedévében eléri a mélypontot a gazdasági visszaesés a régióban” – jósolta Esskuchen.

Az egyes kelet-közép-európai országok különböző teljesítményt nyújtottak 2012 során, ennek nyomán az Erste elemzői a következő előrejelzéseket adják: 0,1 százalékos gazdasági lassulás Csehországban az euróövezeti bizonytalanságok miatt, amelyhez hozzájárulnak a belföldi megszorítások és az a tény, hogy az export jelenti a növekedés egyetlen forrását,

1,1 százalékos GDP-bővülés várható Romániában, ugyanis az ország hitelbesorolására pozitív hatással lesz az IMF-megállapodás újratárgyalása és az EU-támogatások jobb felhasználására való törekvés folytatása az Erste szerint.

Magyarországot azonban 2013-ban tovább sújtja a recesszió. A kormány gazdaságpolitikája aláássa a hosszú távú gazdasági növekedés lehetőségét és fennáll a veszély, hogy a befektetők körében visszatér a kockázatkerülés, amelynek nyomán ismét gyorsan negatívba fordulhat az állam finanszírozási pozíciója – kiváltképp ha figyelembe vesszük azt, hogy jelenleg kevés esély látszik gyors IMF-megállapodásra.

Általánosságban az Erste elemzői arra számítanak, hogy a 2013. év lassan indul be azután, hogy a piacok olyan magasan zártak 2012-ben. Ezt követően tisztulhat a kép a növekedési kilátásokra vonatkozóan, s ennek fényében rugaszkodhatnak neki ismét a piacok. „Véleményünk szerint egyáltalán nem jelentene negatívumot a profitrealizálás és a kismértékű konszolidáció, főleg, mert úgy véljük, hogy a kockázatok megítélésében bekövetkezett változás mozgatja a piacokat. Azt gondoljuk, hogy kiváltképp az idei első negyedév vége felé láthatunk majd egy erősebb megugrást” – vetítette előre Esskuchen.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.