A forint gyengülését követve számottevően tovább emelkedett kedden a londoni piacon a magyar szuverén törlesztéskockázat fedezetére szolgáló származékos befektetési konstrukciók árazása.
Az S&P Capital IQ globális piaci adatszolgáltató és elemzőcsoporthoz tartozó CMA londoni piacfigyelő cég szakelemzőinek kimutatása szerint az egyik legfőbb államadós-kockázati mutató, a magyar államadósság-törlesztés leállásának rizikójára köthető piaci biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) középárfolyama a keddi késői londoni kereskedésben 344 bázispont környékén mozgott a 322,7 bázispontos előző záró után.
A magyar CDS-tranzakciók már hétfőn is jelentősen drágultak, mivel a múlt kereskedési hetet 311,7 bázisponton zárták.
A tavalyi év utolsó kereskedési napján még jóval 300 bázispont alatti, 281 bázispontos záróértéket mértek a londoni CDS-piacon a magyar szuverén devizakötvény-kötelezettségekre.
A keddre kialakult magyar CDS-árazás azt jelenti, hogy egységnyi, tízmillió euró névértékű, ötéves magyar államkötvényre most 344 ezer euró körüli éves középárfolyamon kínálnak határidős törlesztéskockázat-biztosítási szerződéseket a londoni piacon, csaknem 33 ezer euróval drágábban, mint az elmúlt kereskedési hét zárásában, és több mint 60 ezer euróval drágábban, mint 2012 végén.
Február során 290-305 bázispont közötti magyar CDS-középárfolyamokat mértek Londonban az irányadó ötéves szuverén devizakötvény-lejáratra.
A tavalyi év elején 750 bázispont feletti rekordokon jártak a magyar CDS-árfolyamok Londonban, így a 2012 első heteiben felszámított díjszabásoknál a jelenlegi drágulással együtt is még több mint 400 ezer euróval alacsonyabb most a magyar CDS-tranzakciók középárfolyama a londoni piacon.
A CDS-árazás jelzi, hogy a piac mennyire ítéli kockázatosnak azt a szuverén vagy kereskedelmi adóst, amelynek kötelezettségeire az adott határidős törlesztésbiztosítási szerződések vonatkoznak.
A CMA számítási modellje alapján - amely nincs egyenes korrelációban az aktuális CDS-árfolyammal - a piac jelenleg 21 százalékos halmozott valószínűséggel árazza egy "törlesztésleállási esemény" öt éven belüli bekövetkeztét Magyarország mint szuverén adós esetében.
A piac ezen a mércén Magyarországot jelenleg Olaszországgal (20,4 százalék) és Spanyolországgal (19,7 százalék) tartja nagyjából azonos kockázatú szuverén adósnak.
A magyar CDS-árazási folyamatok ugyanakkor az utóbbi napokban elszakadtak a CMA londoni szakelemzői által figyelt szélesebb mezőnytől, a magyar szuverén törlesztéskockázattal hozzávetőleg összemérhető perifériális eurógazdaságok CDS-középárfolymai ugyanis a cég kimutatása szerint jelenleg jórészt stagnálnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.