BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kis halakra csapnak le

Fenyőfaárusok, édességgyártók és piacok kerültek az adóellenőrök figyelmének középpontjába decemberben: szinte nem telik el úgy nap az egykori NAV-munkatárs Horváth András kitálalása óta, hogy ne érkezne hír egy-egy újabb adóügyi büntetésről.

Ha a nagymama karácsony előtt mézespuszedlivel kínálja az unokáját, abból általában nem szokott semmi furcsa sem kisülni. A kivétel az, ha az unoka történetesen NAV-ellenőr, aki rájön arra, hogy a méz nagy részét cukorral helyettesítették, és feljelenti a gyártót. Egy zalai cég idén decemberben így bukott le, de viszonylag olcsón megúszták: az elmúlt két év cukorra érvényes népegészségügyi termékadóját kellett befizetniük.

Nem úszta meg ennyivel egy szintén zalai fenyőárus, őt 30 millió adókülönbözet befizetésére kötelezték. Az ország másik felén, Nyíregyházán a régió legnagyobb piacát vizsgálták, ahol pár óra alatt több mint hárommillió forintot fizettek a mulasztók. A pánikszerűen pakolászó árusokat a pénzügyőrök segítségével tartóztatták fel – szólt a tudósítás.

Ezek a kereskedők azonban csupán kis halak. Horváth András lapunknak is nyilatkozva arról beszélt korábban: az a jelentős probléma, hogy a kiemelt adózókat gyakran nem merik vizsgálni. Varga Mihály gazdasági miniszter ezután egy MSZP-s kérdésre válaszolva azt írta: az adóhatóság 2010. január 1. és 2013. III. negyedéve között 3027, az adóteljesítménye alapján kiemelt adózónak minősülő társaságot ellenőrzött, a bevallások utólagos vizsgálata során összesen 117 milliárd forint nettó adókülönbözetet állapított meg, illetve 34,99 milliárd forint adóbírságot szabott ki.

Ami természetesen nagy összeg – ám csak töredéke annak az éves 1700 milliárdos kárnak, amiről Horváth beszélt. Erre a szintre még a nagyobb fogásokkal sem érnek fel, igaz, az is eredmény, hogy volt, akivel a rendőrség is foglalkozik.

Néhány hete azt jelentették be: egy, az ipari olajjal foglalkozó bűnszervezet négy vezetőjét helyezték előzetes letartóztatásba. A kárt itt 800 milliósra becslik. Elképzelhető, hogy valaki, valahol a beszállítói láncban adózói szempontból kifogásolható magatartást folytat – erősítette meg Nigel Jones, a Magyar Tesco vezérigazgatója is a Népszabadságnak adott interjújában, persze azt is hozzátéve: ők mindent megtesznek ennek kiszűrésére, de nem tudhatja minden egyes doboz tejről, hogy honnan származik.

A legkülönösebb adóvizsgálat talán a médiának is köszönhetően zajlott: a 444.hu készített egy rejtett kamerás felvételt Budapesten, a China Mart alagsorából. A pláza szinte kongott az ürességtől, azonban aki teherlifttel lement egy elvileg elzárt területre, blokk nélkül a legjobb édességekhez juthatott hozzá, látványosan a bolti ár alatt. Két nappal azután, hogy megjelent a cikk és a videó, a NAV ellenőrei máris razziát tartottak. „A vizsgálat jelenlegi szakaszában is látszik, hogy az ügyben nagy összegű mulasztási bírságot szab ki az adóhivatal. Az ellenőrzéssorozatnak büntetőjogi következményei lesznek” – közölte az adóhatóság.

Civilek tüntettek mellette

A rendezők szerint körülbelül másfélezren vettek részt a Horváth András volt adóhivatali dolgozó melletti budapesti tiltakozó felvonuláson, amely a belvárosi, Széchenyi utcai adóhivatali épülettől indult, majd a Belügyminisztérium érintésével az Alkotmány utcában fejeződött be szombat délután - tudósított az MTI-
A mások mellett a Hallgatói Hálózat, a Társaság a Szabadságjogokért és a Levegő Munkacsoport által szervezett demonstráció résztvevői egyebek mellett azt követelték, hogy a pártok ne akadályozzák a parlamenti vizsgálóbizottság felállítását, az Állami Számvevőszék pedig folytasson eljárást. Tiltakoztak az ügyet kirobbantó Horváth András felelősségre vonása ellen.
Horváth András beszédében hangsúlyozta, hogy el kell gondolkodni egyes adóhivatali vezetők szakmai alkalmasságán. Álláspontja szerint szereptévesztésben van a kormányzat, az adóhivatal és a politika.
A Belügyminisztérium épületénél a felszólalók kifogásolták, hogy a "milliárdos adócsalók" helyett Horváth Andrásnál tartottak házkutatást a nyomozók. Álláspontjuk szerint nem lehet bízni sem a NAV-ban, sem a független ügyészségben.
A demonstráció több ellenzéki politikus is részt vett, például Varju László, a DK pártigazgatója, Schiffer András, az LMP társelnöke, Vágó Gábor, az LMP országgyűlési képviselője és Juhász Péter, az Együtt-PM társelnöke.
A demonstrálók közül sokan zöld mappával érkeztek, a tábláikon egyebek mellett "Tele a hócipőnk", "Ne fizesd a hiteled!" és "Maffia állam, hajrá Fidesz" feliratok voltak olvashatók. A demonstrálók több alkalommal azt kiabálták, hogy "nem hagyjuk", és folyamatosan alkotmányt, demokráciát és jogállamot követeltek.
A tiltakozó felvonulás kezdetén szóváltás alakult ki a demonstrálók és két árpádsávos zászlóval érkezőt férfi között, de végül a demonstráció során rendbontást nem történt.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) egykori dolgozója, Horváth András november elején állt a nyilvánosság elé azzal az információval, hogy ezermilliárd forintos adócsalásra bukkant.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.