„A 2013-as évben regisztrált foglalkoztatásbővülés mind a nők, mind a férfiak esetében a Munkahelyvédelmi akció sikerének köszönhető” – hangoztatta a nők munkaerő-piaci helyzetének javításáért felelős miniszteri biztos. Szalai Piroska közölte: a KSH legutóbbi adatai szerint 2013 utolsó negyedévében a 15-64 éves korosztályban 1,83 millió foglalkoztatott volt, míg az előző év azonos időszakában 1,79 millió. A nőknél az 55-59 és a 30-34 évesek között 1,4 százalékkal nőtt a foglalkoztatási ráta. Az 50-54, valamint a 25-29 évesek között 1,3 százalékkal javult a mutató. Mindkét nem esetében jelentősen nőtt az 55 év felettiek foglalkoztatása: novemberi adatok szerint 328 ezer munkavállaló – a korcsoport kétharmada – után vettek igénybe járulékkedvezményt a munkáltatók. Novemberben 32 600 kisgyermekes után igényeltek járulékkedvezményt, tavaly összesen 6,3 milliárdos értékben. A 6 évesnél fiatalabb gyermeket nevelő nők foglalkoztatási rátája 2012-ben 36,1 százalék volt.
Szalai szerint szerepet játszott a foglalkoztatás növekedésében az új Munka törvénykönyvében lefektetett rugalmas munkaerő-piaci keretrendszer, és a gyed-extra idei bevezetése is (január végéig erre mintegy ezren jelentkeztek). 2012-ben 20 éves csúcsra, 52,1 százalékra emelkedett a 15-64 éves nők foglalkoztatási rátája, a 2013-as mutató 52,8 százalék is lehet. Ezek az adatok azonban még mindig alacsonyak az uniós átlaghoz képest.
Korábban Lázár János államtitkár azt közölte, hogy a 2011-15 között megvalósuló munkaerő-piaci programok révén több mint 58 ezer hátrányos helyzetű nő visszatérését segítik elő a munka világába; 4120-an gyesről, gyedről térnének vissza. Az elmúlt két évben a munkaügyi központok 43,8 milliárdot fordítottak a foglalkoztathatóság javítására, ebből mintegy 22 milliárd a nők munkaerő-piaci integrációját segítette elő.
„A női foglalkoztatás javulásában a Munkahelyvédelmi akciótervnek egyelőre marginális szerepe lehet” – mondta lapunknak a Takarékbank vezető elemzője. Suppan Gergely elmondta: a kormány ezen intézkedéseinek nagy mértékben középtávon lehet pozitív hatása. A javuló adatok jelenleg inkább a konjunktúrának köszönhetőek. A külső és belső kilátások is kedvezőbbek, az exportra termelő cégek tovább bővítenek, a belső és külső keresleti tényezők is jó irányba haladnak. A nők foglalkoztatását az idősebb korosztályokban az is javíthatta, hogy – Suppan szerint nagyon helyesen – szigorodtak a nyugdíjba vonulás feltételei. A nők foglalkoztatása főként a belső kereslet által táplált kiskereskedelemben, szolgáltatásokban és az ipar (főként a könnyűipar) egyes területein javulhat még. Suppan hangsúlyozta, tavaly még főként a közmunkaprogramnak köszönhetően javultak a foglalkoztatási adatok, de az év végén ez már egyharmadrészben a piacnak is köszönhető volt (bár ennek egy része külföldi munkavégzés volt).
A GKI-Erste tegnap megjelent konjunktúra-indexe szerint a foglalkoztatási szándék minden ágazatban rosszabb lett, és erősödött a lakosság munkanélküliségtől való félelme.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.