A Monetáris Tanács kiemelte, hogy tartósan laza monetáris kondíciók maradhatnak fenn. A 2012 augusztusa óta tartó kamatvágási ciklusban a jegybank összesen 490 bázisponttal mérsékelte a kamatszintet, ami hozzájárult a betéti- és hitelkamatok csökkenéséhez, valamint az állampapírhozamok leszorításához.
Egyúttal sokkal gyengébb forintárfolyamot is eredményezett a kamatciklus, ami az exportőröket ugyan segítette, a devizahiteleseknek azonban ismét komoly fejfájást okozhatott; és a deviza esése az államadósság alakulásával kapcsolatos bizonytalanságot is felvetett. A kamatciklus lezárása mindenképpen kedvezően értékelendő a fokozódó globális kockázatok közepette.
Az MTI által megkérdezett elemzőket meglepte a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának 0,2 százalékpontos alapkamat-csökkentése kedden, többen már azt sem tartják kizárhatónak, hogy a jegybanki alapkamat 2 százalék alá csökken.
Matolcsy György, az MNB elnöke a sajtótájékoztatón azt mondta, hogy a 20 bázispontos kamatcsökkentéssel lezárták a jegybank kétéves kamatcsökkentési ciklusát. Ez azt is jelenti, hogy a globális jegybanki világban az egyik leghosszabb és legnagyobb mértékű kamatciklusának végére tettek pontot, mondta Matolcsy.
2010 közepétől Magyarország sikeres makrogazdasági fordulatot ért el: a költségvetési trendforduló 2011-ben hosszú idő után először alakult 3 százalék alatt. Hozzátette, a nyugdíjpéntek nélkül is 3 százalék alatt alakult a hiány.
Megállt az államadósság növekedése is, ami szintén fontos feltétele volt a kamatvágási ciklus kezdetének. Fontos volt a folyamatos foglalkoztatáspolitikai fordulat, a növekedési fordulat, és a Növekedési Hitelprogram is.
Az MNB tavaly egy mérlegfordulatot hajtott végre, mondta Matolcsy. Eltűnt a veszteség, ami segített abban, hogy kikerüljünk a túlzottdeficit-eljárás alól. Ez pedig hozzájárult ahhoz, hogy 2,1 százalékig csökkenjen a kamat.
Méltatta a tanács négy külső tagját, akik 2012 augusztusában elindították a kamatvágási ciklust. Emlékezetes, akkor ők szavazták le Simor Andrást és két alelnökét, akik nem támogatták a ciklus elkezdését.
Gazdaságtörténeti jelentőségűnek nevezte a kamatcsökkentési ciklust. „A monetáris transzmisszió valamennyi területem megvalósult” – fejtette ki az elnök. Szerinte az MNB most tud ráállni az igazi inflációs célkövetésre.
Matolcsy kiemelte, 2015 végéig nem látnak okot arra, hogy kamatot emeljenek. Kivéve akkor, ha veszélybe kerül a 3 százalékos inflációs cél. Az MT azonban nem zárta ki, hogy újabb kamatciklust nyisson, azonban az elnök kiemelte, hogy erre ma nem látnak sok esélyt.
Az MNB-nek nincs kamatcélja, válaszolta egy kérdésre Matolcsy. „Nekünk inflációs célunk van, ezért nem is érdekelt bennünket, hogy a lengyel kamat 2,5 százalékos.”
A kormány célja jelenleg a 4 százalék feletti gazdasági növekedés és a 4 százalék alatti munkanélküliség párosával írható le. „Mi ezt támogatjuk” – mondta az elnök.
Az MT többsége a ciklus megállítása mellett tette le a voksát – válaszolta Matolcsy György a Világgazdaságnak arra a kérdésére, hogy minden tanácstag támogatta-e a kamatciklus megállítását.
Elemzői vélemények
„A nagyobb vágás nem konzisztens az MNB óvatosságot hangsúlyozó eddigi kommunikációjával. Lehet, hogy a jegybank az ősz előtt ki szerette volna használni a rendkívül kedvező globális környezetet. A tőkepiacokat a gyenge nyári aktivitás mellett még az olyan feszültségek, mint az ukrán-orosz konfliktus, vagy a gázai események sem tudták megzavarni, alig van volatilitás, népszerűek a kockázatos eszközök." - mondja Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfoloiómenedzsere.
Hozzáteszi: A magyar állampapírok tovább erősödtek júliusban az MNB swap tendereinek következtében. A piac egyelőre ignorálta a devizahitelek kivezetéséből a bankrendszer számára adódó jelentős tőkeveszteségek hírét. Továbbra is nagy kérdés azonban, hogy a kivezetéshez szükséges devizakonverzióhoz milyen mértékben járul majd hozzá a jegybank a devizatartalékaiból.
Teljes átváltás esetén az MNB devizatartalékai a kívánatos szint alá is eshetnek, ami fokozhatja az ország sérülékenységét. A mai meglepetés döntés ellenére a következő hónapokban a várható kamatpályánál a piac számára feltehetően érdekesebb kérdés lesz a devizahitelek kivezetésének módja. Az alacsonyabb kamatok, a devizahitelek konvertálása mind a gyengébb forint árfolyam irányába mutatnak, ami úgy tűnik, a döntéshozók számára sem jelent gondot.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.