Alacsony sebességi fokozatban araszol előre a világgazdaság. Az utóbbi hét esztendőben az éves átlagos iram három százalékra mérséklődött a század első hét évének négy százalékáról. A munkanélküliek száma tizenegy millióval magasabb, mint 2007-ben volt. Ezt tartalmazza a legfejlettebb ipari államok teljesítményét figyelő Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) őszi prognózisa.
A világgazdaság 3,3, 3,7 és 2,9 százalékos ütemben bővülhet a 2014-16-os időszakban. Az amerikai gazdaság azonban majdnem kétszer olyan gyorsan fejlődhet, mint az eurózóna. Előbbi kettőről három százalékra pörög fel, miközben utóbbi 0,7-ről csak 1,8-ra. A tavaszi előrejelzéshez képest az európai adatsor érdemi gyengülést takar. Kínában is ésszerű szintre apad a beruházási ráta. A világgazdaság potenciális növekedése így négyről három százalékra esik vissza, ez azonban súlyos következményekkel jár a fiatal nemzedék számára: a globális nemzeti jövedelem nem 17, hanem 23 év alatt kétszereződik meg. Az OECD elemzői szerint fennáll a veszélye annak, hogy a fejlett gazdaságok csapdába kerülnek, a növekedési ütem igen lassú lesz, ha egyáltalán képesek lesznek bővülni.
Az előrejelzésben megjelenő kockázatok mind arra utalnak, hogy a prognózis még túlságosan derűlátónak is bizonyulhat. Az eltérő pályák és gazdaságpolitikák miatt a pénzügyi piacokon újabb és újabb viharok söpörhetnek végig, az eurózónát pedig defláció fenyegeti. Az OECD a laza monetáris politika fenntartását sürgeti, az Európai Központi Bankot pedig egyenesen felszólítja arra, hogy kövesse az amerikai, az angol és a japán társintézmények példáját, és még további eszközvásárlások révén próbálja meg elhárítani a deflációs veszélyt.
Még az Egyesült Államokat is óvja az OECD attól, hogy elkapkodja a monetáris szigorítást. S általában véve is amellett érvel, hogy kerülni kellene a fiskális megszorításokat a továbbiakban. Az eurózónában a fiskális szabályok betartása mellett vissza kellene fogni a strukturális kiigazítás ütemét. A költségvetések helyzetét figyelembe véve többet kellene költeni az oktatásra, az innovációra és az infrastruktúrára. Vagyis nagyszabású strukturális reformokra lenne szükség.
Ami a magyar gazdaság helyzetét illeti, az idei fiskális ösztönzés hatása kifullad, a szűkös hitelezés és a bizonytalan üzleti környezetben elégtelen beruházások miatt a növekedés lassul a következő években. A tavaszi előrejelzését, amikor az idei növekedést két, a jövő évit 1,6 százalékra becsülte, felfelé módosította az OECD. Most 3,3 százalékot vár 2014-re, 2,1 százalékot 2015-re és 1,7 százalékot 2016-ra. A lendületesebb növekedéshez a szakértők szerint jobb versenyhelyzetet kellene teremteni a szolgáltató ágazatokban, valamint javítani a bankok működési feltételeit, közben fenntartható módon csökkenteni az államadósság rátáját, hogy legyen némi mozgástér a jövőbeli lanyhulások kezelésére.
Az elemzők többségéhez hasonlóan az OECD is úgy látja, hogy az állami beruházások lendülete alábbhagy, a magánszférában az autóipari fejlesztések korszaka lezárult, s ezt a hatást nem ellensúlyozza a beszállítói kör beruházási tevékenységének élénkülése.
A devizahitelek forintosításának a makrogazdasági hatásait nehéz felmérni, így az előrejelzésben ez az egyik kockázat. Bővülhet ugyan a fogyasztás, de a bankokra rakott terhek miatt tovább szűkülhet a hitelezés. Ahogy egyre nagyobb kockázat az is, hogy az autóipar ilyen tetemes súlyra tett szert a feldolgozóiparban, vagyis a gazdaságot erről az oldalról erős sokkok érhetik.
Ha összevetjük a magyar adatokat a térségi prognózisokkal, akkor azt látjuk, hogy a lengyel gazdaság eleve gyorsabban növekedik a 2014-16-os időszakban, a szlovák és a cseh szintén gyorsít 2015-től, a szlovén pedig 2016-tól. Vagyis az idei évet leszámítva a magyar gazdaság visszaáll a leszakadó, sereghajtó pályára, ahová az előző évtized közepén került.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.