Nem változtatott az MNB Monetáris Tanács az alapkamaton, 2,1 százalékon hagyták.
A világ legnagyobb központi bankjainak monetáris élénkítései és a negatív tartományban rekedt hazai infláció – októberben 0,4 százalékkal csökkent az árindex – miatt újra egyre többen gondolják azt, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hamarosan folytathatja a nyáron lezárt kamatcsökkentési ciklusát. Az azonban nem okozott meglepetést, hogy a mai ülésen 2,1 százalékon tartotta az irányadó kamatot a Matolcsy György vezette monetáris tanács, miután a jegybankárok azt prognosztizálták, hogy hosszabb ideig maradhat a jelenlegi szinten a ráta.
Elemzők szerint a devizahitelek kivezetése után növekedhet a monetáris politika mozgástere, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter pedig a forint gyengülését prognosztizálta a jövő év első felére. Emiatt sokan azt várják, hogy újabb gazdaságélénkítés várható – ami akár kamatcsökkentés is lehet –, a devizahitelek azonban egyelőre nem tűntek el, csak jövő év első felében fogják átváltani azokat.
Végh István, a Saxo Bank közgazdásza úgy vélte a kamatdöntés előtt: a német gazdaság gyengélkedése miatt az MNB felvetheti, hogy további kamatcsökkentést helyez kilátásba.
A kamat tartása mellett szólt azonban az, hogy az infláció az év végére vissza fog térni a pozitív tartományba, miután a rezsicsökkentés hatása kiesik. Jövőre pedig fokozatosan egyre közelebb kerülhet az MNB 3 százalékos céljához a fogyasztói árak emelkedési üteme.
Az is inkább a ráta változtatása ellen szólt, hogy a Federal Reserve jövőre emeli az amerikai kamatot, és ebben az esetben egy alacsonyabb hazai kamatszintet nehezebb lenne fenntartani.
Még néhány jegybanki meglepetés azonban felülírhatta volna a terveket: a japán jegybank októberben fokozta a pénznyomtatását, a kínai központi bank kamatot vágott, és az Európai Központi Bank is elkezdett eszközöket vásárolni. Így az MNB-nek sokkal könnyebb lesz laza monetáris kondíciókat biztosítani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.