BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Indul a nagy olasz játszma

Még meg kell vívnia a politikai csatákat az olasz kormányfőnek ahhoz, hogy végre a gazdasággal is foglalkozhasson. A költségvetési helyzet bemutatására adott brüsszeli határidő vészesen közeledik.

Sergio Mattarella alkotmányjogászt jelöli új olasz köztársasági elnöknek a balközép kormányerő, a Demokrata Párt (PD) a római parlamentben ma kezdődő elnökválasztáson - jelentette be Lorenzo Guerini főtitkárhelyettes.

E hét végére szeretné lezárni az új államfő megválasztását Matteo Renzi olasz kormányfő, hogy mielőbb a szerkezeti reformokra összpontosíthasson az elhúzódó belpolitikai konfliktusok helyett. A január közepén életkorára hivatkozva távozó Giorgio Napolitano utódát a régiók képviselőivel kibővített parlament két háza választja meg; az első három körben a jelöltnek meg kell szereznie az 1009 szavazat kétharmadát, a negyedik körtől kezdve már elég az abszolút többség. A lehetséges jelölteket hetek óta találgatták az olasz sajtóban, de a kormányzó nagykoalíció csak ma, a szavazás első napján nevezte meg a kiválasztottat. Renzi korábban azt közölte, hogy pártja, a legnagyobb baloldali erőnek számító Demokrata Párt (PD) az első három körben érvénytelen szavazatot ad le, ezzel kímélve meg jelöltjét az esetleges kínos szavazati arányoktól.

A kormánykoalíciónak és személy szerint Renzinek ezután még a választási reformot is végig kell hajtania a törvényhozáson ahhoz, hogy felgyorsíthassa a gazdasági és politikai szerkezetátalakítást, ennek egy fontos szakasza a héten lezárult, miután a szenátus megszavazta a saját jogkörét is szűkítő változásokat. Ehhez az kellett, hogy Silvio Berlusconi egykori pártja, a Forza Italia a kormány mellé álljon, miután a PD szenátorainak egy része nem volt erre hajlandó.

Renzivel éppen azért is fordult szembe a PD egy része, mert korábban, úgymond, alkut kötött Berlusconival és általában a jobboldallal, amire az a válasza, hogy már nem pazarolhatják az időt belpolitikai csatározásra. Az idő múlására figyelmeztették az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) e heti ülésén az olasz gazdasági minisztert, Pier Carlo Padoant is, emlékeztetve, hogy tavaly november végén, az uniós országok 2015-ös költségvetéseinek brüsszeli jóváhagyásakor, Olaszország idén márciusig kapott haladékot annak alátámasztására, hogy a GDP 3 százaléka alatt tudja tartani, illetve csökkenteni tudja a hiányt. Az euró és a szociális párbeszéd ügyeiben illetékes uniós biztos, Valdis Dombrovskis most hangsúlyozta: Róma ellen nincs eljárás, csak a stabilitási és növekedési paktum megelőző procedúrája vonatkozik rá, de a 3 százalékos határ áthághatatlan. (Az olasz deficit ez alatt van, ám elvben évente 0,5 százalékponttal mérsékelni kellene, amíg el nem érik a költségvetési egyensúlyt. A bizottság két hete olyan tájékoztatást adott, amelynek értelmében azok az országok, amelyek hiánya 3 százalék alatt van, de a gazdasági növekedésük több mint 1,5 százalékkal elmarad a potenciálistól, egy évre le is állhatnak a csökkentéssel.)

Olaszország már részletesen ismertette az Európai Bizottságnak küldött levelében, hogy milyen erőfeszítéseket kíván tenni a strukturális kiigazítás érdekében, ezek tökéletesen kielégítőek és teljesen megfelelnek a feltételeknek – jelentette ki az Ecofin ülése után a Sky News tévének adott interjúban Padoan. Ami a GDP 135 százaléka körüli adósságot illeti, a meginduló növekedés, illetve az Európai Központi Bank mennyiségi lazítása nyomán az csökkenő pályára kerül – hangsúlyozta a miniszter, aki szerint ez már jövőre kezdetét veheti.

Áldásnak bizonyulhat az EKB-program

Az Európai Központi Bank (EKB) államkötvény-vásárlási programja serkentheti az olasz fellendülést a következő két évben, és így megkönnyítheti a kormánynak az égetően szükséges reformok végrehajtását - jelentette ki egy római konferencián Fabio Panetta, az olasz jegybank kormányzóhelyettese. Panetta arra is emlékeztetett, hogy rendszerszintű megoldást kell találni az olasz bankok nem teljesítő hiteleinek rendezésére. A gazdasági miniszter, Pier Carlo Padoan már kilátásba helyezte egy „rossz bank” létrehozását, de a konkrét javaslatok még nem ismeretesek. A legnagyobb olasz munkáltatói szövetség, a Confindustria becslése szerint az EKB-program idén 0,8 százalékkal járulhat hozzá az olasz GDP-növekedéshez, mindenekelőtt az euró gyengülése révén.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.