A hitelminősítő egyelőre a befektetésre nem ajánlott kategóriában tartja az országot – ahogyan a Fitch és a Standard & Poor’s is –, deegyre szebb képet fest a magyar gazdaságról. Moody’s februárban korábban a bankadó tervezett csökkentését méltatta, most pedig a teljes külső adósság mérséklődését tartja pozitív tendenciának, amely öt év alatt 36 százalékponttal, 150 százalékra esett.
A hitelminősítő március elején vizsgálja felül a magyar besorolást – a nagyok közül elsőként –, miközben a magyar kormány már több éve várja annak javítását.
A most kiadott elemzés szerint az évek óta többletes fizetési mérleg csökkenti a sérülékenységet, amelyet tavaly az erős export és a még mindig visszafogott belső kereslet tartott magasan. A Moody’s az idei évben a belső kereslet további erősödését várja, így a fizetési mérleg többlete alacsonyabb lehet. A kedvező folyamatok hatására 2015 végére 35 milliárd euróra (a GDP 35 százalékára) nőtt a devizatartalék.
Tavaly ráadásul a vártnál gyorsabban bővült a magyar gazdaság, ezt azonban részben azzal magyarázza a hitelminősítő, hogy felgyorsult az uniós források lehívása. Kiemelik, hogy a jegybank növekedési hitelprogramja is hozzájárult a beruházások növekedéséhez. (A Moody’s szerint a magyar gazdaság 2000 és 2008 között 3 százalék felett növekedett átlagosan, de 2009 és 2018 között nem fogja elérni az 1 százalékos átlagot sem az ütem.)
A kedvező folyamatok mellett a Moody’s kiemeli, hogy a gazdasági konvergenciát a 2008-09-es globális pénzügyi válság szakította meg, amely rámutatott a jelentős makrogazdasági egyensúlytalanságokra. Szerintük a strukturális tényezők – a gyenge munkaerőpiac és az üzleti környezet –korlátozzák a gazdasági növekedést. A munkapiaci aktivitás számos javulás ellenére továbbra is az egyik legalacsonyabb az EU-ban, és a gazdaság versenyképessége romlott az évek alatt. A Világgazdasági Fórum szerint 60. helyre esett az ország 2013-ban a 2006-os 38-ról.
A Moody’s szerint a magyar kormány elsősorban a bevételeket növelte, hogy átvészelje a pénzügyi válságot, csökkentse a hiányt és stabilizálja az adósságot. Az Európai Bizottság szerint a fiskális konszolidáció kétharmadát bevételnöveléssel érre el a kormány. Miután Magyarország elsődleges költségvetési többletet tudott felhalmozni (2009 és 2013 között 0,5 százalékosat), ezért lassan csökkenő adósságot vár a hitelminősítő.
Magyarországon az adósság a GDP 77 százalékát teszi ki, és a tendencia csökkenő. A Moody’s felidézi, hogy 2011-ben még a GDP 81 százalékon állt az adósság, és az idei év végére prognózisuk szerint 76-ra mérséklődik. Ezzel együtt a külföldi hitelezők magas aránya miatt sebezhetőnek látja az országot a Moody’s, és emlékeztet, hogy az adósság 40 százaléka külföldi devizában denominált. (A magyar kormány és az MNB célja egyébként az, hogy ezt az arányt csökkentse.) Az idei évben a GDP 22 százalékát kitevő finanszírozási szükségtele lesz az országnak, amely közel van a historikus átlaghoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.