Az Európai Bizottság Belgiumra is kiterjesztette azt az eljárássorozatot, amelynek keretében azt vizsgálják, hogy az EU-ban a különféle adókedvezményeket élvező multinacionális vállalatok valójában nem tiltott állami támogatáshoz jutnak-e. Az uniós előírások szerint a tagállamok nem adhatnak egyes cégeknek olyan specifikus kedvezményeket, amelyek révén más cégeknél előnyösebb helyzetbe kerülhetnek, mert ez torzítaná a versenyt. A belga adórendszerben most az úgynevezett jövedelemtöbblet-adót találták gyanúsnak; az erről szóló rendelkezés alapján a multinacionális csoportok Belgiumban bejegyzett tagjai olyan tételekkel csökkenthetik a társasági nyereségadójukat, amelyekre önálló cégeknek nincs lehetőségük.
Egy belgiumi multiérdekeltség a kedvezmény nyomán akár nyeresége 90 százalékát is levonhatja az adóalapból, bár jellemzően inkább csak 50 százalék ez az arány. Ám ez utóbbi is olyan versenytorzítást jelent, amelynek révén a kiválasztott multik jogtalan előnyhöz jutnak - figyelmeztetett a BBC szerint Margrethe Vestager versenyügyi biztos.
A belga adórendszer ily módon azt feltételezi – emelte ki a bizottság –, hogy bizonyos profitok nem is léteznének, ha az érintett társaság nem tartozna egy multihoz, ennél fogva nem tudná kihasználni például a csoportszintű IT-rendszerben, illetve HR-ben rejlő lehetőségeket. Az adókedvezmény pedig azért minősülhet tiltott állami támogatásnak, mert a levonási lehetőséggel csak azok a társaságok élhetnek, amelyek erről előzetesen megállapodást kötnek a belga kormánnyal.
A bizottság 2013 júniusa óta veszi szemügyre ebből a szempontből egyes országok adórendszerét, tavaly év végén pedig az összes uniós országra kiterjesztették a vizsgálódást. Formális eljárást indítottak már az Apple írországi, a Starbucks hollandiai, illetve a FIAT, valamint az Amazon luxemburgi adózása ügyében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.