BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Februárban nőtt a kínai export, csökkent az import

Februárban 48,9 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest Kína exportja, az import viszont 20,1 százalékkal csökkent - közölte vasárnap a kínai külkereskedelmi minisztérium.

Kína februárban 1,04 ezer milliárd jüan értékben exportált és 666 milliárd jüan értékben importált javakat, külkereskedelmi többlete így 370 milliárd jüan lett.

Dollárban kifejezve Kína exportja 48,3 százalékkal 169,2 milliárd dollárra emelkedett, importja pedig 20,5 százalékkal 108,6 milliárd dollárra csökkent.

Elemzők az export 13,3 százalékos növekedést várták februárra a 3,3 százalékos januári csökkenés után. Az importra elemzők 10 százalékos csökkenést vártak februárban a januári 19,9 százalékos csökkenés után. Február volt sorban a negyedik hónap, amikor Kína importja éves bázison csökkenést mutatott.

Az import csökkenése jórészt az olaj és egyéb nyersanyagok árában bekövetkezett csökkenésnek tudható be. A nyersolaj import értékben 48 százalékkal csökkent, volumenben viszont 11 százalékkal emelkedett februárban. A vasérc esetében is hasonló volt a helyzet, értékben 39 százalékkal csökkent, mennyiségben viszont 11 százalékkal emelkedett.

A kínai külkereskedelmi mérleg februári többlete 60,60 milliárd dollár lett a januári 60,03 milliárd után. Elemzők 10,80 milliárd dolláros többletet vártak februárra.

Kína 2013-ban 259,75 milliárd dollár, 2014-ben 382,46 milliárd dollár külkereskedelmi többletet ért el.


Az Egyesült Államokkal szemben az idén februárban 19,9 milliárd dollár, az Európai Unióval szemben 15 milliárd dollár kereskedelmi mérlegtöbbletre tett szert Kína. Kína exportja az Egyesült Államokba februárban 48 százalékkal, az EU-ba pedig 44 százalékkal emelkedett.

Kao Hu-cseng kereskedelmi miniszter szombaton újságírókkal közölte, hogy Kína az idén az export és az import együttesen 6 százalékos növelését tervezi és a márciusi adatok javulást mutatnak majd a februárihoz képest.

Az export erőteljes februári növekedését a gyenge egy évvel korábbi bázisadatnak tulajdonítják gazdasági elemzők, az import csökkenésében pedig a kínai gazdaság lassulásának a jelét vélik felismerni. A Royal Bank of Scotland szakértője Louis Kuijs rámutatott, hogy a kínai holdújév változó időpontja megnehezíti az év eleji kereskedelmi adatok értelmezését.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.