Inkább távolodunk a hagyományos értelemben vett munka alapú társadalomtól, semmint közelednénk felé. Sokkal komolyabb változások előtt állunk, mint amiről a politika szeretne tudomást venni, olyanok előtt, amelyek mélyen érintik az elosztási viszonyokat, és oda vezetnek, hogy már nem csak a képzetlenek fognak kiszorulni a munkaerőpiacról – mondta a Világgazdaságnak Adler Judit, a GKI kutatásvezetője. A kormányzati szlogenek közül ezért a szakember a teljes foglalkoztatás megvalósíthatóságában is kételkedik, mert a fejlett gazdaságokban egyre kevesebb az igény az élőmunkára. Formailag teljesíthető a cél – tette hozzá –, statisztikailag kipasszírozható az alacsony munkanélküliség, különösen a közfoglalkoztatás kiszélesítésével és a munkaképes korúak belekényszerítésével. Ám, ha a dolgok mélyére nézünk majd, akkor olyan emberek tömegeit fogjuk látni, akik alacsony bérből, alacsony színvonalon tengődnek majd, teljes létbizonytalanságban – fogalmazott a szakember.
A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) főtitkára, Wimmer István más szempontokra hívta fel a figyelmet. Ha egy ország mérsékelni csökkenteni szeretné a munkanélküliséget – mondta lapunknak –, akkor nem csupán az állástalanok száma, hanem a táboruk összetétele is fontos mutató. A munkaerőpiac keresleti, illetve kínálati oldala ugyanis csak akkor tud egyensúlyba kerülni, ha minél többen a munkáltatók igényeinek megfelelően képzett munkaerőt. Magyarországon a felsőfokú végzettséggel rendelkezők évek óta könnyebben találnak állást, mint a középszintű vagy semmilyen képzettséggel nem rendelkezők. A gazdaságnak abban a szegmenseiben, ahol már munkaerőhiány van, a felsőbb képzettségűeket, illetve azokat a szakmunkásokat keresik, akik nyelveket beszélnek és rugalmasan képesek igazodni a változó körülményekhez – jelezte Wimmer István. Szerinte ezért is nagyon fontos, hogy a szakképzés tervezett átalakítása nyomán ne olyan szakemberek hagyják el az iskolákat tömegesen, akikre már nincs igény a modern gazdaságokban.
Az egyébként rendkívül kedvezőtlen demográfiai folyamatok, vagyis az elöregedés és az alacsony születésszám, sajátos módon hozzásegíthetik a kormányt ahhoz, hogy teljesüljenek a foglalkoztatási célok. Csak e két tényező miatt ugyanis automatikusan kevesebb lesz az aktív korú: a KSH Népességtudományi Intézetének demográfiai prognózisa szerint 2020-ra 6,4 millióra csökkenhet a 15-64 év közöttiek száma, ami 7 százalékkal alacsonyabb a 2000-es szintnél.
Ahhoz, hogy Magyarország teljesítse uniós vállalását, és elérje a 75 százalékos foglalkoztatást, öt éven belül több mint 20 százalékkal kellene javulnia a magyar rátának. A kormányfő által vizionált 3 százalékos munkanélküliséghez még ennél is jobban kellene teljesítenünk: a legutóbbi negyedév 7,1 százalékos értékét több mint felére kellene lefaragni. (A válság csúcspontján, 2012 első negyedévében még 11,9 százalékot is elérte a munkanélküliség Magyarországon, a válság előtt, 2007 második negyedévében viszont kerek 7 százalékot is mértek.) A 2014 utolsó két negyedévében rögzített 54,8 százalékos foglalkoztatási ráta (közmunkásokkal együtt) az utolsó tíz évben a legjobb adat volt.
Optimista hangulatban
A válság óta nem volt annyira pozitív a magyar munkaadók felvételi kedve Magyarországon, mint most: plusz 10 százalékos a mutató 2015 második negyedévére vonatkozóan. A Manpower Munkaerő-piaci előrejelzés című nemzetközi kutatásának legfrissebb adatai szerint a munkáltatók csaknem ötöde tervez létszámbővítést a következő negyedévben. Ilyen magas arányt 2009 óta nem mért a Manpower Magyarországon. Csaknem az összes ágazatból rekord magas felvételi kedvet jeleztek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.