BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Viszonylag nagy az esélye, hogy Nagy-Britannia kilépjen az EU-ból

Viszonylag jelentős az esélye a "Brexitnek" - vagyis Nagy-Britannia távozásának az Európai Unióból - a májusi választások után kezdődő parlamenti időszakban, de egy ilyen fejlemény szélsőséges esetben több tízmilliárd fontjába kerülne a brit gazdaságnak - áll az Open Europe nevű londoni kutatóintézet hétfőn ismertetett tanulmányában.

Az üzletemberek alapította elemzőműhely az általa számos tényező egybevetésével kidolgozott "Brexit Barometer" alapján jelenleg 17 százalékosra taksálja annak az esélyét, hogy Nagy-Britannia EU-tagsága a május 7-i választások utáni parlamenti ciklus öt éve alatt valamikor megszűnik.

Az Open Europe szakelemzői szerint a 17 százalékos valószínűség "valós lehetőséget" jelent, ezért komoly megfontolást és "vészhelyzeti tervezést" igényel.

A cég saját forgatókönyvei közül a legkedvezőtlenebb azzal számol, hogy Nagy-Britannia távozása az EU-ból a brit hazai összterméket (GDP) 2030-ig nettó 2,27 százalékkal csökkentené ahhoz az értékhez képest, amennyit a brit gazdaság az Európai Unió tagjaként abban az évben megtermelne; ez 56 milliárd font (csaknem 24 ezer milliárd forint) veszteséget jelentene.

A 104 oldalas tanulmány szerint ez a veszteség akkor következne be, ha Nagy-Britannia kilép az EU-ból, és utána a protekcionista gazdaságpolitika felé fordul.

Az Open Europe elemzőinek legkedvezőbb forgatókönyve 2030-ig az alapeseti helyzethez képest 1,55 százalékkal magasabb brit GDP-értéket modellez.

A kutatóintézet szakértői szerint ez akkor lenne lehetséges, ha a kilépés után Nagy-Britannia teljes körű szabadkereskedelmi egyezményt kötne az EU-val, saját gazdaságának szabályozását példátlan mértékben liberalizálná és nem zárkózna el az EU-társállamokból érkező munkavállalók beengedésétől.

Az Open Europe elemzői szerint azonban mindkét forgatókönyv a lehetséges szélsőértékeket tartalmazza, és sokkal valószínűbb, hogy "Brexit" esetén Nagy-Britannia "valahol középen" kötne ki. Ennek alapján a brit GDP-értékre 2030-ig gyakorolt hatások lehetséges sávját a cég 0,8 százalékos mínusz és 0,6 százalékos plusz között tartja a legvalószínűbbnek.

A brit üzleti szféra képviselői is felhívták már a figyelmet arra, hogy a brit gazdaság súlyos veszteségeket kockáztat, ha Nagy-Britannia kilép az EU-ból. Nemrégiben a legnagyobb brit vállalatok vezetői - köztük Sir Richard Branson, a Virgin vállalatbirodalom alapítója, Sir Michael Rake, a British Telecom (BT) elnöke és Nicolas Petrovic, a Eurostar szuperexpresszeket üzemeltető cég vezérigazgatója - közösen megfogalmazott nyílt levélben figyelmeztették a Konzervatív Párt vezette kormányt arra, hogy a brit gazdaság számára az EU-tagság a különböző becslések szélsőértékei alapján évente 31 milliárd és 92 milliárd font (13 ezer milliárd és 39 ezer milliárd forint) közötti többletbevételt jelent; ez háztartásonként 1200-3500 font közötti éves jövedelmi plusznak felel meg.

David Cameron brit miniszterelnök két éve bejelentette, hogy ha a Konzervatív Párt kormányon marad az idei parlamenti választások után, Nagy-Britanniában legkésőbb 2017-ben népszavazást tartanak a brit EU-tagságról, de addig a kormány újra akarja tárgyalni az EU-hoz fűződő viszonyrendszerét Brüsszellel. A tervezett tárgyalások középpontjában London szándékai szerint az EU-társállamokból érkező munkavállalók bevándorlási szabályainak radikális szigorítása állna, és a brit választók e tárgyalások eredménye alapján dönthetnének arról, hogy az EU-n belül, vagy azon kívül akarják-e tudni hazájukat.

Cameron nemrégiben egy BBC-interjúban - arra a kérdésre, hogy ha a Brüsszellel tervezett tárgyalások nem hozzák a London által várt eredményeket, akkor ő a népszavazás kampányában szorgalmazná-e Nagy-Britannia kilépését az EU-ból - csak annyit mondott, hogy ebben az esetben semmilyen lehetőséget nem zár ki.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.