Kellemetlen lehet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa számára, hogy a forint egyre erősebb az euróval szemben. A kamatdöntő testület tagjai egyre gyakrabban nyilatkoznak arról, hogy a márciusban megkezdett kamatvágási ciklust folytatni fogják, a sűrűsödő megszólalásokból pedig úgy tűnik, hogy a Matolcsy György vezette testület a 300 alatti euróval nem tud megbarátkozni.
Mindez nem is csoda, hiszen az infláció továbbra is negatív tartományban van, és várhatóan még hosszú hónapokig ott is marad. Februárban 1 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak a januári rekordmértékű, 1,4 százalékos áresés után. Gárgyán Eszter, a Citigroup vezető közgazdásza azt írta, minden tényező változatlansága mellett a forint 6-8 százalékos leértékelődésére van szükség ahhoz, hogy az infláció az MNB 3 százalékos céljához emelkedjen vissza.
A márciusi 15 bázispontos kamatcsökkentés azonban egyelőre nem tudta gyengíteni a forintot (a ráta ezzel 1,95 százalékra süllyedt ) az MNB, hiszen a szakértők többsége azt várta, hogy a tavaly nyáron megállított kamatvágási ciklust 20 bázispontos csökkentéssel indítja újra az MNB. A tanács döntése után erősödött is a forint, amely azóta is 14 hónapos csúcs közelében van az euróval szemben, és éppen igyekszik megtörni a több mint egy évtizede tartó gyengülő trendjét.
A kitartón erős forintárfolyamot látva a héten Pleschinger Gyula, a tanács tagja és Balog Ádám, az MNB alelnöke is a kamatvágás folytatatásáról beszélt. Persze a tanács rendre hangsúlyozza, hogy nincs árfolyamcéljuk, de leginkább a forint esésén keresztüli importált inflációval tudnák visszatéríteni az árindexet a pozitív tartományba. Balog a Reutersnek azt mondta, hogy több lépésben csökkentheti az irányadó kamatszintet az MNB, aki szerint elképzelhető, hogy a jegybanki alapkamat akár a lengyel 1,5 százalékos szint alá is süllyedhet. „Magyarországnak nem kell félnie attól, hogy kamatait a lengyel irányadó kamatok alá csökkentse” – hangsúlyozta Balog. Hozzátette azonban azt is: elképzelhető, hogy a lengyelnél lejjebb vágják a kamatot, de az is lehet, hogy nem.
Balog Ádám szavai alapján azonban egyre mélyebb kamatmélypontokat feltételezhetnek a szakértők, akik eddig azt várták, hogy 1,5-1,6 százalék körül érhet véget a ciklus. Erre azért is egyre nagyobb az esély, mert az MNB alelnöke szerint a forint árfolyamának alakulása miatt hosszabb ideig tartó kamatvágási ciklus is elképzelhető.
Az MNB azonban nem csak a kamaton keresztül élénkíthet, hanem akár a Növekedési Hitelprogramot is tovább szélesíthetik, de Balog Ádám azt mondta, nem szeretnék 2000 milliárd forint fölé vinni a keretösszeget. Elemzők azonban már arról is beszélnek, hogy a kamatvágásokon és a hitelprogramon túl más inflációs hatással párosuló gazdaságélénkítést is bevethet az MNB.
Ezzel együtt arra is lehetne esély, hogy a jegybank mégsem vág túl sokat a kamaton, hiszen éppen a márciusi kamatcsökkentés után puhították a 3 százalékos inflációs célt. Mostantól 2-4 százalék közötti várható infláció is elfogadható, ez pedig lehetőséget teremt arra, hogy kissé eltérjenek a 3 százaléktól, ha egy olyan sokk éri a gazdaságot, amire nem feltétlenül kell reagálni. Most épp az olaj árának zuhanása tartja mélyen az inflációt, vagyis a külső sokk miatt akár el is fogadhatnának egy 3 százaléknál alacsonyabb inflációt, hiszen egy idő után a bázishatás miatt felpattan az infláció. Más kérdés, hogy az inflációs várakozások csökkenésére és a másodkörös hatásokra nagyon kell figyelniük, amelyekre már most is láthatunk halvány jeleket. Szakértők szerint azonban a célsáv módosítása nem most, hanem inkább majd akkor lesz fontos, ha az MNB el akarja kerülni a kamatemelést, és hajlandó tolerálni egy kissé magasabb inflációt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.