Mindenkinek azt kell csinálnia, amit szenvedéllyel szeret, amit akkor is tenne, ha nem fizetnének érte – Matolcsy György az egyéni utak megtalásának szükségességén kívül mást nem árult el a következő 15 évben követendő gazdaságpolitikáról a 32. Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Közgazdaságtudományi Szekciójának ünnepélyes megnyitóján.
A Magyar Nemzeti Bank elnöke nemrég megjelent könyvével azonos című és tartalmú előadásában arról beszélt, hogy Magyarország 2010 és 14 között az EU legsikeresebb pénzügyi és költségvetési konszolidációját hajtotta végre, miután szembementek sok régi megoldással. Matolcsy a kijelentést részben arra alapozta, hogy Magyarország 2010-ben rosszabbul állt, mint Görögország, mivel nem rendelkezett az eurózóna védőhálójával. (Holott a görög adósság akkor már megközelítette a GDP másfélszeresét, miközben a hiány évek óta a nemzeti össztermék 10 százaléka körül járt, miközben Magyarországon 2009-10-ben a hiány 4,6 illetve 4,5 százalék volt, és csak 2011-ben nőtt a GDP 5,5 százalékára,az adósság pedig a nemzeti össztermék 81 százalékát tette ki)
Az elnök – könyvében írtakkal azonosoan – azt mondta, szerinte siker kulcsa az volt, hogy a növekedés és egyensúly kettőssége helyett a foglalkoztatásra is figyeltek, ezért sikerült egyszerre megteremteni a pénzügyi egyensúlyt és elérni a gyors növekedését – a második legnagyobbat az írek mögött tavaly. Szerinte a kormány 50 új megoldást alkalmazott, ilyen volt „teherelosztásra épülő új modell”, vagyis a különadók rendszere, amelynek segítségével finanszírozhatóak voltak a struktúrális reformok. Igaz, arról megint nem esett szó, hogy az egykulcsos szja bevezetésén kívül (amellyel a tudásba feketetett energiát ismerték el, hiszen így a magasabb kereset nem visel nagyobb adót), milyen más reformot valósított meg az ország.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.