Az orosz parlament alsóházában, az állami dumában tartott beszámolójában Dmitrij Medvegyev kijelentette: Oroszország gazdasága éves szinten megközelítőleg 2 százalékkal zsugorodott. A miniszterelnök szerint messze nem a legpesszimistább forgatókönyv valósult meg - igaz, az összehasonlítási alapnak a 2009-es válságot hozta fel, amikor sokkal komolyabb problémákkal küzdöttek, amikor is a GDP csaknem 8 százalékkal, az ipari termelés pedig több mint 10 százalékkal csökkent.
Az orosz statisztikai hivatal adatai szerint az idei első negyedévben a kiskereskedelem volumene 6,7 százalékkal csökkent éves összevetésben, az ipari termelés pedig 0,4 százalékkal esett, míg az éves infláció közel jár a 17 százalékhoz.
Medvegyev hangsúlyozta ugyanakkor, hogy "a helyzet összességében stabilizálódik". Mindazonáltal nem szabad illúziókat kergetni, mivel Oroszország nemcsak rövidtávú válságjelenségekkel néz szembe.
"Ha a külső nyomás fokozódik, az olajárak sokáig maradnak rendkívül alacsony szinten, hozzá kell szoknunk egy más gazdasági valósághoz" - tette hozzá a miniszterelnök orosz hírportálok beszámolói szerint.
Az ukrán válság miatti nyugati szankciók és a csökkenő olajárak hatására válságba került orosz gazdaság 2009 óta először csökkent. A krízis arra kényszerítette a kormányt, hogy az olajbevételekből felhalmozott tartalékokból hatalmas összegekkel támogassa a gazdaságot: egyebek között intézkedéseket tett a bankszektor megsegítésére, infrastrukturális projekteket finanszírozott, az inflációnak megfelelően indexálta a nyugdíjakat.
A kormány arra számít, hogy a tavalyi 0,6 százalékos növekedés után az idén 3 százalékkal csökken a GDP. A recesszió a korábban vártnál enyhébb lehet, köszönhetően a rubel közelmúltbeli erősödésének, és a gazdaság a jövő évtől ismét növekedő pályára állhat. A gazdaságfejlesztési minisztérium előrejelzése szerint jövőre 2,3 százalékkal, 2017-2018-ban pedig 2,5 százalékkal bővülhet a gazdaság.
Medvegyev parlamenti beszédében elmondta azt is, hogy a nyugati szankciók tavaly 25 milliárd euróba, a GDP 1,5 százalékába kerültek az orosz gazdaságnak. Arra figyelmeztetett, hogy az idén a szankciók költsége többszöröse is lehet a tavalyinak.
A Vedomosztyi című orosz napilap azt írta, hogy minden ötödik hitelt késedelmesen fizetnek, és az aktív lakosság fele, közel 40 millió orosz nem fizeti be időben törlesztőrészleteit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.