Eddig több mint 120 brit kis- és közepes vállalkozás építette ki első magyarországi kapcsolatait a budapesti Brit Kereskedelmi Központ segítségével, amely nemrég ünnepelte fennállásának első évfordulóját.
A londoni kormány Kereskedelmi és Befektetési Irodája, valamint a Magyarországi Brit Kereskedelmi Kamara égisze alatt működő, a szigetországi kkv-k Magyarországra irányuló exportjának növelését célzó Központ egyéves tevékenységének mérlegéről az is elmondható, hogy közreműködésével több mint 200 ezer font értékben kötöttek üzleti megállapodásokat brit vállalkozások Magyarországon.
„A központ első évének tapasztalatai nagyon bíztatóak voltak, komoly érdeklődést tapasztaltunk a brit cégek részéről a magyarországi piacszerzési lehetőségek iránt” – emelte ki Strommer Olivér. Terveik szerint 2015-ben már legalább 270 brit vállalkozás magyarországi exportját segítik elő, illetve legalább 300 ezer font értékű szerződéskötéshez nyújtanak támogatást. A legkülönbözőbb szektorokból érkeznek megkeresések a Központhoz a magyarországi üzleti lehetőségekkel kapcsolatban, ezen belül a szolgáltató szektor, a kiskereskedelem, valamint a járműipar terén nagy az érdeklődés. A brit cégek főként helyi disztribútorokat, képviselőket keresnek termékeik, szolgáltatásaik értékesítéséhez, de vannak olyan vállalkozások, amelyek kifejezetten a termelést hoznák át Magyarországra. „Nemrégiben pedig egy brit filmgyártó cég képviselője járt nálunk, amely azt tervezi, hogy évente két filmet készítene el Magyarországon” – számolt be a Brit Kereskedelemi Központ vezetője.
A központ jelenleg mintegy 10-12 olyan szigetországi kkv-val van kapcsolatban, amelyek már eldöntötték, vagy komolyan fontolgatják, hogy Magyarországra hozzák termékük gyártását. Nagy-Britanniához képest ugyanis jóval alacsonyabbak Magyarországon a munkabérek, miközben itt is találni megfelelően képzett munkaerőt. „Az egyik cég például azt fontolgatja, hogy Kínából hozná át a termelést Magyarországra, hiszen a kínai bérek egyre jobban emelkednek, miközben a logisztikai, szállítási költségek jelentősek a kínai termelési helyszínnel, de európai piaccal rendelkező vállalkozások számára” – tette hozzá.
A központ az érdeklődő brit cégek számára jellemzően a közép-kelet-európai régió részeként ajánlja Magyarországot mint befektetési vagy exporthelyszínt, hiszen hazánk esetében csak egy 10 milliós, míg régiós szinten mintegy 120 milliós piac nyújtotta lehetőségeket lehet kihasználni.
Emellett az is a teljes régió promotálása mellett szól, hogy a régió legtöbb országa közel hasonló adottságokkal (például olcsó, képzett munkaerő), gazdasági mutatókkal, üzleti környezettel rendelkezik. Elő szokott így az is fordulni, hogy egy eredetileg Magyarország iránt érdeklődő cégnek végül Lengyelországot ajánlják a Központ munkatársai, mint ahogy ez fordítva is igaz, ugyanis a budapesti kereskedelmi központ szorosan együttműködik a régió más országaiban (Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Szlovénia, Románia) található hasonló kirendeltségekkel. (Világszerte összesen 41 ilyen központ működik.) Ha mégis versenyelőnyt kellene kiemelni Magyarország esetében a régió többi országához képest, Strommer Olivér azt említené, hogy hazánkban viszonylag gyorsabban és gazdaságosabban lehet céget alapítani, alacsony az infláció, és a gazdaság EU-átlag fölötti GDP-növekedési tendenciát mutat.
Azzal kapcsolatos kérdésünkre, hogy a hazánk iránt érdeklődő brit cégeket mennyire tántorítják el a Magyarország jogállamiságával vagy az üzleti környezetével kapcsolatban megfogalmazott bírálatok (gyorsan változó jogi és adókörnyezet, különadók stb.), azt válaszolta, eddig csak két cég hozta szóba ezt a kérdés. „A brit vállalkozások nem látnak különösebb kockázatokat a magyar piaccal kapcsolatban, őket inkább az érdekli, hogy stabil a kormány és a gazdaság helyzete, illetve megfelelőek a különböző gazdasági mutatók” – mondta. Egyben azt is kiemelte, hogy korábban inkább azzal kapcsolatban merültek fel aggodalmak, hogy az ukrajnai válság mennyiben érintheti Magyarországot. De ez is inkább a pár hónappal ezelőtt volt jellemző, amikor intenzívebbek voltak a fegyveres összecsapások a szomszédos országban.
Ötszáz brit érdekeltségű cég hazánkban
Az Egyesült Királyság az ötödik legnagyobb befektetőnek számít hazánkban, 2013 végén a brit tőkebefektetések állománya mintegy 3,1 milliárd eurót tett ki. A kétoldalú kereskedelmi kapcsolatokat magyar exporttöbblet jellemzi. Mintegy 500 brit érdekeltségű cég működik Magyarországon, amelyek közel 40 ezer munkahelyet hoztak létre hazánkban. Az öt legjelentősebb befektetőnek a Tesco, a CP Holdings, a Vodafone, az Unilever és a G4S számít. Jelenleg hozzávetőleg ötezer brit kkv rendelkezik magyarországi kereskedelmi, üzleti kapcsolattal. A Brit Kereskedelmi Központ célja, hogy ez a szám a következő 3-4 évben nyolcezerre emelkedjen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.