Igaz, még az MNB 3 százalékos inflációs céljának elérése is messze van, de a szabályozott árakat jórészt kiszűrő maginflációs index emelkedése a pénzromlás visszatérését sejteti. Ezzel párhuzamosan a görög helyzet miatt is emelkedtek az eurózóna perifériáján az állampapírhozamok, amelyből a magyar kötvények sem maradtak ki, és a forint is kéthónapos mélypontra esett az euróval szemben 308-as szint közelében.
Mindez azt jelenti, hogy az MNB egy kissé más környezetben dönthet a monetáris politikájáról, mint az elmúlt két hónapban, amikor 15-15 bázisponttal csökkentette a kamatot. Szakértők szerint még kétszer 15 bázispontos vágás belefér, de 1,5 százalékon meg fog állni a kamatvágási ciklus. Ezt azonban már a piaci szereplők igazából beárazták, vagyis az MNB nem fogja tudni a várhatóan összesen 30 bázispontos kamatcsökkentéssel jelentősen gyengíteni a forintot.
Így gondolják a Morgan Stanley szakértői is, akik friss elemzésükben arra utaltak, hogy az ügyfeleik közül sokan azt hiszik, hogy a magyar hatóságok gyengébb forintnak örülnének, de a folyó fizetési mérleg jelentős többlete hosszú távon támogatja a forint árfolyamát.
Az is kedvező hatást gyakorolhat a hazai eszközökre, ha a hitelminősítők kiemelnék az országot a bóvli kategóriából, amelynek növekszik az esélye. A Commerzbank szakértői szerint az adósminősítés szempontjából kedvező a bankadó jövő évtől kezdődő csökkentése – és az, hogy a kormány nem köti a teher mérséklését a hitelezéshez –, amelyről be is adták a törvényjavaslatot. Különösen jó, hogy a költségvetési mozgásteret részben az ágazati különadók csökkentésére fordítja a kabinet. Vagyis a makrogazdasági tényezők támogathatják a forintot, igaz, a külpiaci hangulat romlása már ellenkező irányba hat.
Az MNB azonban eltökéltnek tűnik, hogy érdemben tovább lazítsa a monetáris kondíciókat. Balog Ádám, az MNB alelnöke egy múlt heti interjújában azt mondta, hogy még van tere a kamatvágásnak. „Én messzebb látom a kamatcsökkentés végét, tehát hónapokban mérhető lazítási lehetőséget látok” – fogalmazta meg magánvéleményét. Ez pedig arra utal, hogy akár a nálunk jobb megítélésű Lengyelország 1,5 százalékos kamatszintje alá is vághatják a magyar rátát, ezzel gyengítve a forintot. Azt sem szabad azonban elfelejteniük, hogy a Federal Reserve hamarosan elkezdheti emelni az alapkamatot. Simor András, az EBRD alelnöke – aki Matolcsy előtt vezette az MNB-t – pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy felfordulást okozhat a tőkepiacokon, ha a Fed szigorításba kezd.
Felülvizsgál a Fitch
Nem csak az elemzők, hanem a hitelminősítők is értékelik a magyar gazdaság helyzetét. Pénteken a Fitch Ratings mond ítéletet Magyarországról: a hitelminősítő idén először vizsgálja felül BB+ szintű minősítésünket, amely egy szinttel van a befektetésre ajánlott kategória alatt. A stabil kilátás azt jelzi, hogy vélhetően most még nem emelnek ki a bóvliból, de márciusban a Standard & Poor’s is úgy javította BB-ről BB+ szintre Magyarország minősítését, hogy a kilátás nem utalt a lépésre. A Fitch pedig áprilisban azt közölte, hogy rövid távon nem várható felminősítés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.