A központi bank az ország parlamentjének címzett, a monetáris politikáról szóló jelentésében azt sem zárta ki, hogy az euróövezetből való távozás egyben az EU-tagság végét is jelentheti. „A jelenleg partnereink segítségével kezelt válság hólabdaként válhat ellenőrizhetetlen válsággá, amely óriási kockázatokat hordoz a bankrendszer és a pénzügyi stabilitás szempontjából is. Az euróból való kilépés tovább rontaná a már most is ellenséges környezetet, mivel a súlyos árfolyamválság felpörgetné az inflációt. Mindez mély recessziót, a jövedelmek drámai visszesését, a munkanélküliség ugrásszerű emelkedését és mindannak az összeomlását jelentené, amit a görög gazdaság az uniós, de különösen a valutauniós tagság éveiben elért. Európa kulcsországából Görögország egy szegény dél-európai országgá süllyed vissza” – áll a jegybank drámai hangvételű prognózisában.
A görög GDP a válság éveiben 25 százalékkal esett vissza, a recesszióból tavaly sikerült kilábalnia az országnak, idén azonban az első negyedévben újfent 0,2 százalékos visszaesést volt kénytelen elszenvedni. Ennek hátterében jórészt az adóbevételek elmaradása, illetve a gazdaság lefagyása áll. Utóbbi magyarázata az, hogy az athéni vezetés újabb megállapodás híján gyakorlatilag nem jut külső forráshoz – a kincstárjegy-aukciókon is csupán a lejáró papírok fedezetét tudja biztosítani –, így minden pénzt kénytelen bérekre és egyéb juttatásokra, illetve az adósságtörlesztésre fordítani. A lefagyást súlyosbítja a bankok likviditásának fokozatos romlása: a jegybank most megerősítette, hogy októbertől áprilisig 30 milliárd eurót vettek ki a betétesek, ezt csak részben tudja kompenzálni az Európai Központi Bank – más kérdés, hogy ha nincs megállapodás a hónap végéig, vagyis a hitelprogram hivatalos lezárásáig, az euróövezeti jegybank is leállíthatja a finanszírozást.
A görög jegybank szerint a megállapodással elkerülhető az összeomlás, ugyanakkor hozzáférhetne Görögország is az EKB mennyiségi lazítási programjának forrásait. Az athéni vezetésnek ugyanakkor exportorientált gazdasági működés kialakítására kell törekednie a már elindított munkaerő-piaci és egyéb reformok folytatása mellett.
Ciprasz felelős
Kész vállalni a görög miniszterelnök a teljes felelősséget azért, ha nem fogadja el kormánya a hitelezők által támasztott tisztességtelen feltételeket – közölte tegnap újságírók előtt Alekszisz Ciprasz. Az euróövezet pénzügyminiszterei ma kezdik el a vélelmezett utolsó tárgyalási kört a görög hitelprogramról, amelyre korábbi közlése szerint az athéni kormány nem visz újabb javaslatokat. Ha a héten sem születik legalább áthidaló megállapodás, a görögök várhatóan nem tudják június végén teljesíteni az IMF felé fennállló adósságrészletét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.