BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kapitulál a görög kormány, elfogadhatják a hitelezők javaslatát

Elutasították az euróövezeti pénzügyminiszterek a görög kormány utolsó pillanatban benyújtott javaslatát az államcsőd elkerülésére, így éjfélkor az ország hivatalosan is fizetésképtelenné vált. Az euróövezetben szokatlan helyzetből lehet kiút, ehhez azonban először is az kell, hogy Athén elálljon a tervezett népszavazástól. Jó hír, hogy források szerint erre van esély.

Megtörtént az, ami korábban elképzelhetetlen volt az euróövezetben: fizetésképtelenné vált egy tagállama, Görögország. Amennyire elképzelhetetlen volt korábban az államcsőd a 19 országból álló valutaunióban, annyira kiszámítható volt a görögök bukása azt követően, hogy este nyolckor az euróövezeti pénzügyminiszterek elutasították a görög kormány legújabb javaslatait is.

Athén Alekszisz Ciprasz délután elküldött rövid levelétől remélte a csodát: ebben a kormányfő egy újabb mentőhitelprogramot kért, egészen pontosan 29,1 milliárd eurót két évre. Az előző két hitelprogram keretében összesen 240 milliárd eurót kapott Görögország, ám ennek a fizetése miatt gyakorlatilag összeroppant az ország. Hivatalosan az államcsődöt az idézte elő, hogy a görögök nem fizették ki a Nemzetközi Valutaalap felé esedékes 1,55 milliárd eurós törlesztőrészletet, és az IMF már korábban jelezte, nem ad több haladékot az országnak.

Ennél is nagyobb probléma azonban, hogy éjfélkor lejárt a mentőhitelprogram is, így a görögök nem jogosultak annak utolsó, 7,2 milliárd eurós törlesztőrészletére, sőt, az is elképzelhető, hogy az Európai Központi Bank sem segíti ki többet a görögországi, likviditási problémákkal küzdő pénzintézeteket. Ennél is súlyosabb következményekkel járhat az egész euróövezet számára, ha a görögök emiatt kilépnek az euróövezetből – ez szükségessé válhat, hiszen a bankokat a helyi jegybank csak saját pénznem kibocsátásával tudja támogatni –, és nem fizetik tovább a többnyire az euróövezeti tagországok által összedobott hitelt. A görög jegybank és szakértők azt sem tartják kizártnak, hogy a dél-európai ország az EU-ból is kilép – más kérdés, hogy sem az euróövezetből való távozásnak, sem az unióból való kilépésnek gyakorlatilag nincsenek meg a jogi feltételei.

Jóllehet az Alekszisz Ciprasz vezette kormány januári hivatalba lépése óta igyekezett minden partnere értésére adni, hogy nem áll szándékában a Grexit, az azóta zajló alkudozás során mindössze annyit sikerült kiharcolniuk, hogy a hitelprogramot négy hónappal, mostanáig meghosszabbították. A folytatással kapcsolatos tárgyalások azonban február vége óta csak egyre jobban elmérgesedő viszonyt hoztak és egy az EU-ban korábban szintén elképzelhetetlen stílusban zajló üzengetést az uniós vezetők, elsősorban Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnök, Jeroen Dijsselbloem, az euróövezeti pénzügyminiszteri tanács vezetője, a német kormány több tagja, illetve Alekszisz Ciprasz és pénzügyminisztere, Janisz Varufakisz között.

A helyzet múlt szombaton mérgesedett el, amikor Ciprasz váratlanul népszavazást javasolt a hitelezők legutolsó javaslatával kapcsolatban. A kormányfő ráadásul mindössze egy hetet hagyott honfitársainak, hogy véleményt formáljanak a bonyolult csomagról, amely egyébként egy múlt hétfőre keltezett görög kormányjavaslat átdolgozott változata. A nyilvánvaló blöff után megszakadtak az egyeztetések, és az uniós vezetők néha saját maguknak is ellentmondó nyilatkozatokat tettek arról, hajlandóak-e egyáltalán szóba állni az athéni delegációval.

Egyedül Christine Lagarde, az IMF vezérigazgatója volt következetes: többször jelezte, június 30-a után nincs több haladék a görögök számára. A „jó zsaru” pedig majdnem az utolsó pillanatig az Európai Központi Bank volt, ám vasárnap az euróövezeti jegybank is jelezte: a görög bankok segítésére szánt, számtalanszor megemelt, végül 89 milliárd eurós keretet nem növelik tovább. Mindez az euróövezetben ugyancsak szokatlan – egészen pontosan a tőke szabad áramlásának ellentmondó, tehát szabályellenes – tőkekorlátozáshoz vezetett. A görögök jelenleg naponta mindössze 60 eurónyi készpénzt vehetnek fel az egyébként bezárt bankok automatáiból, félő, hogy ez nagyon rövid távon ellátási zavarokhoz vezet a 11 milliós országban.

A helyzet feloldását Athén most a kedd délutáni javaslattól reméli, az Eurogroup vezetői azonban csak annyit mondtak ezzel kapcsolatban a percek alatt összehozott konferenciahívásuk után: túl későn érkezett. A csoport szerdán délelőtt újabb konferenciahíváson igyekszik véleményt formálni a vezető görög kormányerő, a Sziriza hozzáállásával tökéletesen ellentétes csomagról. A javaslat legnehezebben emészthető része az adósság átütemezését irányozza elő, ezt korábban pont annyira kategorikusan utasították el az uniós vezetők, mint a görögök az újabb mentőhitelt.

Nagyban segítheti az egyeztetést, ha az athéni kormány eláll a vasárnapi referendum megrendezésétől. Erre éjfél előtt európai források már tettek utalást, ráadásul az is valószínűsíti ezt, hogy a rövid határidő és a pénzhiány miatt ezt aligha tudná megszervezni a Ciprasz-kabinet. (Mellesleg ezzel a kormány jelezné, hogy tényleg elkötelezett a megegyezés iránt.)
Valószínűsíthető az is, hogy ha a pénzügyminiszterek tárgyalásra érdemesnek ítélik a görög terveket (a görögök pedig kompromisszumra érdemesnek a hitelezők korábbi terveit), akkor Athén kap rövid haladékot, talán az IMF-től is.

A katasztrófa-forgatókönyv rövid távon is káoszt idézhet elő, mellesleg az sem világos, a görögök visszatérnének-e a drachmához, vagy pedig megtartanák az eurót, miközben kilépnének az euróövezetből. Az utóbbi verzió praktikusan kivitelezhetőbbnek tűnik.

Az is kérdés, mi történik a görög bankokkal: ha összeomlik a bankrendszer is, az tovább ronthatja a görögök helyzetét, ám a kisegítés is súlyos árfolyamvesztés árán képzelhető csak el. Vagyis infláció, recesszió és minden bizonnyal elhúzódó politikai bizonytalanság vár arra az országra, amely a válság kezdete óta GDP-je 25 százalékát veszítette el.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.