Citybeli elemzői vélemények szerint az európai bankrendszer már nem lenne olyan érzékeny a Grexitre, vagyis Görögország távozására az euróövezetből, mint a görög adósságválság előző, három évvel ezelőtti fellángolásának idején. Más londoni értékelések szerint azonban a piaci szereplők ennek ellenére "elbizakodottak" a görög kockázatokkal kapcsolatban.
Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics közgazdászai hétfői helyzetértékelésükben kiemelték: a cég adósság-fenntarthatósági modellje szerint a görög szuverén adósságállomány akár 50 százalékos leírására is szükség lehet ahhoz, hogy a hazai össztermékhez (GDP) mért görög államadósság-ráta kezelhető méretűre csökkenjen.
A Capital Economics londoni elemzői szerint ráadásul nem bizonyos, hogy egy ilyen mértékű adósságleírás összeegyeztethető lenne Görögország euróövezeti tagságának további fenntartásával.
Mindemellett ha létre is jön valamilyen egyezség a hitelezőkkel, azt nagyon gyorsan végső formájába kellene önteni ahhoz, hogy elkerülhető legyen a törlesztési csődhelyzet kialakulása a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) szemben e hónap végén esedékessé váló adóssághányad esetében, és ezzel egy időben valahogy meg kellene állítani a betétmenekítést is a görög bankokból - hangsúlyozták hétfői elemzésükben a Capital Economics londoni szakértői.
A ház értesülései szerint csak hétfőre újabb egymilliárd eurónyi görög bankbetét-állomány kivonására jelentettek be igényt a számlatulajdonosok. A cég szerint ez is arra vall, hogy a megállapodás bármilyen további késedelme esetén valószínűleg tőkekorlátozásokat kellene bevezetni a görög bankrendszer összeomlásának megakadályozására.
A Moody''s Investors Service nemzetközi hitelminősítő hétfőn Londonban ismertetett átfogó helyzetértékelésében ugyanakkor azt mutatta ki, hogy az európai bankrendszerek ma már jóval felvértezettebben állják a görög válság átgyűrűző hatásait, mint néhány éve.
A Moody''s elemzése - amelyet Sean Marion, az európai pénzügyi szektorok értékeléséért felelős vezérigazgató jegyez - kiemeli, hogy az év eleje óta "eszkalálódott" a görög államadósság-törlesztési csődkockázat, és így a Grexit kockázata is, jóllehet e fejlemények még mindig nem tartoznak a Moody''s alapeseti előrejelzési forgatókönyvébe.
Az elemzés szerint ugyanakkor a Grexitből eredő járványveszély enyhült az utóbbi három évben, és valószínű, hogy a nem görög bankokra háruló hitelképességi következmények is kisebbek lennének, mint amilyeneket a külföldi bankok akkor szenvedtek volna el, ha Görögország már 2012-ben, az akkori válság mélypontján távozik az euróövezetből.
Az európai bankok közvetlen görögországi kitettségei jelentősen csökkentek, és 2014 végén 33 milliárd dollárral voltak egyenértékűek a 2010 végén még 128 milliárd dollár helyett - hangsúlyozza hétfői elemzésében a Moody''s.
A hitelminősítő kiemeli azt is, hogy az európai bankok görögországi tevékenységüket is számottevően leépítették. A Credit Agricole S.A. például már 2012-ben eladta görög érdekeltségét, az Emporiki Bankot, a Société Générale is túladott a Geniki Bankon, és a Banco Comercial Portugues is kiszállt egykori görögországi érdekeltségéből, a Millennium Bankból.
A Moody''s szerint mindemellett az euróövezeti gazdasági kilátások is javulnak. A cég közölte, hogy 2015-re és 2016-ra egyaránt 1,5 százalékos átlagos gazdasági növekedést vár az euróövezet egészében a tavalyi 0,9 százalékos növekedés és a 2013-ban mért 0,4 százalékos visszaesés után.
Az euróövezeti periférián az átlaghoz képest várhatóan különösen jól teljesít Spanyolország és Írország; ezekben a gazdaságokban a Moody''s 2,7, illetve 3,8 százalékos GDP-növekedést vár reálértéken az idén. A hitelminősítő szerint mindez javítja a bankok hitelképességét és a pénzügyi stabilitást is.
Az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport, a Barclays ugyanakkor azt a következtetést vonta le a ma ismertetett globális befektetői felméréséből, hogy a piaci szereplők "elbizakodottak" a görög válság járványkockázatával kapcsolatban.
A ház, amely 899 intézményi befektetőt vont be a felmérésbe, kimutatta, hogy a válaszadóknak több mint a fele csak kismértékű negatív globális piaci hatást vár Grexit esetére, arra a véleményükre hivatkozva, hogy a görög gazdaság súlya csekély, és mára kellő védelmi mechanizmusokat sikerült kiépíteni a járványhatások megfékezésére.
A Barclays felmérésébe bevont globális befektetési intézményeknek mindössze a 23 százaléka tart attól, hogy Görögország a következő három hónapban távozni kényszerül az euróövezetből.
Az intézményi befektetői kör a világgazdaságot sem látja veszélyeztetve az esetleges Grexit járványkockázatától. Arra a kérdésre, hogy ha a következő egy évben a globális növekedési ütem meglepetést okoz, akkor az kedvező vagy kedvezőtlen meglepetés lesz-e, a válaszadók csaknem 50 százaléka az előbbire voksolt.
Ráadásul a Barclays felmérésében részes intézményi befektetők relatív többsége, 40 százaléka szerint a legnagyobb eséllyel éppen az euróövezetben lehetséges a várakozásokhoz képest pozitív növekedési meglepetés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.