Az Európai Bizottság tudomásul veszi a görög népszavazás eredményét, azonban kiáll amellett, hogy az elfogadott eredmény növeli a távolságot a görögök és a többi euróövezeti ország között – közölte Brüsszelben Valdis Dombrovskis, a szervezet alelnöke. A politikus kiemelte: a bizottság kész folytatni a munkát az athéni vezetéssel, ám erre csak az euróövezeti pénzügyminiszterektől kaphat felhatalmazást. (Az Eurogroup korábban jelezte: holnap készek összeülni, de addigra új javaslatokat várnak el Görögországtól.)
Dombrovskis emlékeztett: a görög gazdaság tavaly már növekedésnek indult, ám a január végén hivatalba lépett kormány a reformok folytatása helyett más utat választott. Elismételte a korábbi brüsszeli bírálatot, miszerint a népszavazáson feltett kérdés sem tényszerűen, sem jogilag nem volt korrekt, de azt is hozzátette: az nem is az utolsó tárgyalási állapotot tükrözte.
„Görögországnak megvan a helye Európában” – emelte ki a politikus, hozzátéve: a fő szempont az európai intézmények számára az euróövezet stabilitása. Vagyis arról nem tett említést, hogy a görögöknek a valutaunióban kellene maradnia.
A politikus cáfolta, hogy a bizottság megpróbálta volna visszatartani azt az IMF-jelentést, amelyből kiderült: a valutaalap is fenntarthatatlannak tartja a görög államadósságot, ezért adósságelengedést javasol.
Az adósság átstrukturálásával kapcsolatos görög felvetésekről annyit mondott az alelnök: ez a második program lezárását követően lett volna napirenden, ám a második hitelprogram sikertelenül ért véget – június 30-án lezárult, anélkül, hogy az utolsó részletet megkapta volna Görögország –, így most nincs róla szó.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.