BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Betonba öntötték a kamatot Matolcsyék, vagy mégsem?

Az öt hónapos kamatcsökkentési ciklusa júliusi lezárása után mai kamatdöntésén változatlanul hagyta az 1,35 százalékos alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa. A Matolcsy György vezette testület az elnök iránymutatásával és az elemzők várakozásával összhangban hozta meg a döntést.

Úgy tűnik, hogy valóban hosszú időre betonba öntötte az 1,35 százalékra csökkentett alapkamatot az MNB, amikor júliusban lezárta az öt hónapig tartó kamatvágási ciklusát. Matolcsy György a múlt hónapban azt mondta, hogy hosszú ideig ezen a szinten marad a kamat – és egyelőre beváltották az ígéretet.

A jegybanki előrejelzések feltételeinek teljesülése mellett az alapkamat aktuális szintje és a laza monetáris kondíciók tartós fenntartása összhangban van az inflációs cél középtávú elérésével, és a reálgazdaság ennek megfelelő mértékű ösztönzésével - közölte a Monetáris Tanács a kamatdöntést követően.

A monetáris tanács megítélése szerint a magyar gazdaságot továbbra is kihasználatlan kapacitások jellemzik, és az inflációs nyomás mérsékelt maradhat. A monetáris politika horizontján a kibocsátási rés csak fokozatosan záródhat - olvasható a közleményben.

Az MNB kifejtette: az előző kamatdöntés óta eltelt időszakban változékonyan alakult a hangulat a globális pénzpiacokon, ez azonban nem gyakorolt érdemi hatást a magyarországi pénzpiaci mutatókra. A tanács értékelése szerint ugyanakkor a nemzetközi pénzügyi környezet alakulásával kapcsolatos bizonytalanság óvatos monetáris politikát indokol.

Balatoni András, az ING Bank vezető közgazdásza azonban arra figyelmeztetett, hogy a gazdaság nem feltétlenül az MNB által várt alappályán halad. Ugyan az infláció megfelelt az MNB várakozásának, az olajár elmúlt időszakban látott újabb esése és a GDP-növekedést övező kockázatok arra utalnak, hogy lazább lesz a monetáris politikai irányvonal.

Balatoni kiemelte, hogy a Brent típusú olajár esetében a júniusi inflációs jelentés 61 dolláros hordónkénti árat feltételezett, most az MNB alappályájánál 30 százalékkal alacsonyabb az árfolyam. Számításai szerint az üzemanyagár 10 százalékkal maradhat el az MNB várakozásától.

Az Erste elemzői szerint az MNB hosszabb távon kívánja fenntartani az alacsony kamatszintet. Az infláció esetében a csökkenő olajárnak köszönhetően lefelé mutató kockázatok jelentek meg, ami alátámasztja a laza monetáris politika fenntartását. A júliusi fogyasztói árindexben még nem tükröződött a benzinkutakon tapasztalható üzemanyagár esés, ami következő hónapokban átmenetileg újra nulla százalék környékére nyomhatja az inflációs mutatót.

Az Ersténél úgy vélik: az Európai Központi Banki kötvényvásárlási programja is teret biztosít a kamat további szinten tartásához. A tavasszal megkezdett lazító intézkedés legkorábban 2016. szeptemberében fejeződhet be. Továbbá a közelgő amerikai kamatemelés időpontja is a korábban vártakhoz képest csúszhat, akár át is tolódhat 2016-ra a kínai lassulással kapcsolatos félelmek következtében. Ennek megfelelően várakozásaik szerint a jövő év végéig fennmaradhat az irányadó ráta a jelenlegi 1,35 százalékos szinten.

Az Equilor elemzői úgy látják: a magyar inflációs várakozások továbbra is nyomottak az alacsony energiaárak következményeképpen, jelenleg nincs olyan belső faktor, amely a következő hónapokban az alapkamat emelése felé mutatna. A forint a piaci turbulencia alatt meglehetősen stabilnak mutatkozott, a kockázati megítélésünk 2014 eleje óta javult a piacokon. A tovább csökkenő európai hozamszintek pedig növelik attraktivitásunkat - teszik hozzá.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.