A Központi Statisztikai Hivatal holnap teszi közzé a GDP második negyedévi adataira vonatkozó első becslését. Balatoni András, az ING vezető elemzője az MTI-nek elmondta, hogy az első negyedévhez képest a termelésben lassulás látszott az utóbbi hónapokban, ez pedig megmutatkozik mind az ipari termelés, mind a kiskereskedelem, mind pedig az építőipar adataiban. A szakértő ezek alapján negyedéves összevetésben a növekedés lassulását várja. Emlékeztetett arra, hogy idén január-márciusban a megelőző, a tavalyi negyedik negyedévhez viszonyítva 0,8 százalékos volt az emelkedés, a második negyedévben ennél alacsonyabb lehet véleménye szerint a bővülés.
Az ING elemzője arra is felhívta a figyelmet, hogy a bázis is elég magas - a tavalyi második negyedévben ugyanis egy százalékkal nőtt éves összevetésben a GDP - , ami miatt az előző negyedévi, 3,5 százalékos éves növekedés után a második negyedben gyengébb lehetett a bővülés, 2,8-2,9 százalékos.
Balatoni András hozzátette, hogy a mezőgazdaság felfelé mutató kockázatot jelent, súlya azonban alacsony.
Az elemző szerint bár sokan arra számítottak, a belső fogyasztás lesz a növekedés fő hajtóereje, ez nem látszik beigazolódni. Hiába nőtt a kiskereskedelmi forgalom, a belső fogyasztás nem nőtt olyan dinamikusan mint azt várták; a kiskereskedelmi forgalom növekedése inkább a fehéredésből adódhatott meglátása szerint.
Balatoni András úgy vélte, a nettó export továbbra is fontos húzóereje lehet a gazdasági növekedésnek. Kiemelte: az első negyedévesnél gyengébbre várt második negyedéves bővülés egész éves előrejelzésüket nem befolyásolja, továbbra is 3,2 százalékos GDP-növekedést várnak 2015-re.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője egész éves átlagban 3,1 százalékos gazdasági növekedésre számít. Véleménye szerint a GDP alakulását nagyban befolyásolja majd a második negyedévben mért nagy külkereskedelmi többlet és a háztartások fogyasztása révén bekövetkezett kiskereskedelmi forgalom bővülés is.
A GDP alakulása szempontjából a beruházások azonban kockázati tényezők lehetnek - tette hozzá. Kiemelte, a mezőgazdaság, az ipar és az építőipar is hozzájárulhatott a növekedéshez.
Németh Dávid a második negyedévben az elsőhöz képest lassulásra számít, 0,7 százalékra becsülte a növekedés ütemét. Az elemző szerint az előző év azonos időszakához képest az idei második negyedévben 3,2 százalékos bővülés várható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.