BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fed: Lesz még idén kamatemelés

A gazdaság számára ma már nem a kamatemelés időzítése a fontos kérdés, hanem az, hogy a jegybank milyen pályán tervezi mozgatni az irányadó kamatot. Ha sokáig halogatnák a hét éve nulla százalék közelében lévő kamat emelését, azzal azt kockáztatnák, hogy esetleg később hirtelen és nagyobb mértékben kellene feljebb azt vinni. Ezt mondta éjjel elhangzott beszédében Janet Yellen, az amerikai jegybank (Fed) elnöke, aki megerősítette: arra számít, hogy még idén megemelkedik az irányadó kamat.

A Massachusettsi Egyetemen, Amherstben hosszú eladásban fejtette ki nézetét a gazdaság állapotáról és az infláció alakulásáról az elnök, akit a lámpák által sugárzott nagy meleg miatt enyhe és rövid ideig tartó rosszullét fogott el, ahogy a szöveg felolvasásának a végére ért. Más döntéshozókhoz hasonlóan, akik a nyíltpiaci bizottság szeptember közepi ülése óta megszólaltak, Yellen is igyekezett eloszlatni azokat a terjedő piaci várakozásokat, hogy a növekvő globális bizonytalanságok miatt idén már nem emeli meg a kamatot a Fed. A szeptemberi ülés tizenhét részvevője közül tizenhárom erre az évre várja a döntést a 2006 óta első emelésről, függetlenül attól, hogy a világgazdaságban inkább növekednek a bizonytalanságok, hogy a dollár erősödött, s emiatt is idén akár másfél százalékponttal elmaradhat az infláció üteme a kétszázalékos céltól. A jegybanknak persze meg kell győződnie arról, hogy az infláció iramát képes a kitűzött szinten rögzíteni, s arról is, hogy a gazdaság jó ütemben bővül ahhoz, hogy a munkanélküliség csökkenjen.

Még Japán példáját is felhozta a Fed elnöke annak érzékeltetésére, hogy a nagyon alacsony infláció miért káros, de egyben annak érzékeltetésére is, hogy a közgazdász társadalom még egyáltalán nem ismeri teljes mértékben az árszínvonal változásának természetét. A túlságosan alacsony infláció megakadályozza a jegybankot a recesszió leküzdésében, másrészt növeli az adósok terheit. Ezzel szemben a hirtelen gyorsuló pénzromlási ütem megfosztja a háztartásokat vásárlóerejük egy részétől, az üzleti szektort pedig a beruházások halasztására készteti.

Az inflációt most átmeneti tényezők, az olcsó olaj és az erős dollár tartják alacsony szinten, de két-három éven belül a fogyasztási kiadások árindexe a kétszázalékos cél közelébe kerülhet. A munkanélküliség öt százalék alá csökkenhet belátható időn belül, bár a munkaerőpiacon azért bőségesen találni kihasználatlan kapacitásokat, sokan szeretnének például teljes állásban dolgozni, de csak részmunkaidőben foglalkoztatják őket.  Nem baj, ha a munkanélküliségi ráta a teljes foglalkoztatásnak ítélt öt százalék alá esik, mert ez serkentheti az inflációt. Érdemes tehát Yellen szerint megkezdeni a kamatemelési ciklust, de eleve jelezni, hogy aztán a pálya íve egyáltalán nem lesz meredek. Ha mostanában nem lépnek, később esetleg hirtelen és nagyot kell emelni. De nem mellékes szempont, hogy a tartósan nagyon alacsony kamat túlzott kockázatvállasára ösztönözhet, vagyis pénzügyi stabilitási veszélyeket is rejt magában.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.